Pacjenci.pl
Levopront – skład, wchłanianie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania

pixabay.com

Levopront – skład, wchłanianie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Levopront jest lekiem przeciwkaszlowym oraz na skurcze oskrzeli. Za zasługą lewodropropizyny zawartej w leku hamuje odruchy kaszlowe różnorodnego pochodzenia. Mimo tego, że jest wydawany bez recepty, należy go stosować po konsultacji z lekarzem lub

Czym jest lek Levopront?

Levopront to preparat w postaci syropu, który może być stosowany w objawowym leczeniu kaszlu bezproduktywnego, czyli kaszlu suchego. Levopront jest skutecznym lekiem zmniejszającym kaszel, który jest związany z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, krztuścem i rakiem płuc. Syrop ma działanie przeciwkaszlowe i łagodzące skurcz oskrzeli.

Skład i działanie preparatu Levopront

Levopront to syrop zawierający lewodropropizynę – substancję o właściwościach przeciwkaszlowych. Składniki aktywne pomagają hamować aktywację włókien C i przewodzenie bodźców czuciowych. Wpływa na wszystkie rodzaje kaszlu: od kaszlu z rakiem płuc, przez krztusiec po kaszel związany z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych.

Ponadto substancja czynna leku hamuje skurcz oskrzeli wywołany przez histaminę, serotoninę i bradykininę. Jednak nie hamuje skurczu oskrzeli wywołanego przez acetylocholinę, co wskazuje na brak aktywności przeciwcholinergicznego.

10 ml syropu zawiera 60 mg lewodropropizyny. Oprócz substancji aktywnych w skład Levoprontu chodzą również substancje pomocnicze, takie jak sacharoza, kwas cytrynowy wodorotlenek sodu, aromat wiśniowy i substancje poprawiające smak, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan oraz woda oczyszczona.

Wchłanianie preparatu Levopront

Preparat Levopront wchłania się bardzo szybko. Według ulotki jego biodostępność wynosi około 75%. Ponadto 11-14% lewodropropizyna wiąże się z białkami osocza. Związek jest wydalany głównie z moczem w postaci niezmienionej oraz w postaci metabolitów. Badania wykazały, że 35% podanej dawki jest wydalane w ciągu 48. godzin po zażyciu leku. Lewodropropizyna nie kumuluje się w organizmie. Długotrwałe stosowanie leku nie zmieni charakterystyki wchłaniania i wydalania lewokalazyny.

Levopront – wskazania

Preparat stosuje się w objawowym leczeniu suchego kaszlu.

Dawkowanie leku Levopront

Przyjmowanie syropu powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Informacje na temat dawkowania leku Levopront można również znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy przestrzegać następującego schematu dawkowania:

 • Dorośli: 60 mg (10 ml) – 3 razy dziennie,

 • Dzieci poniżej 2. lat o masie ciała 10-20 kg: 18 mg (3 ml) – 3 razy dziennie,

 • Dzieci poniżej 2. roku życia o masie ciała od 20 do 30 kg: 30 mg (5 ml) – 3 razy dziennie.

Syrop Levopront należy przyjmować między posiłkami. Następną dawkę należy przyjąć co najmniej 6 godzin po ostatniej dawce. Syrop należy przyjmować doustnie. W opakowaniu znajduje się miarka, która ułatwia dawkowanie leku. Leczenie należy kontynuować do momentu ustąpienia kaszlu lub według zalecenia lekarza. Jeśli kaszel nie ustąpi po 7. dniach leczenia, zaleca się odstawienie leku Levopront i skonsultowanie się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Levopront

Levopront jest bezpiecznym lekiem na suchy kaszel, ale jego właściwości mogą być w pewnych okolicznościach przeciwwskazane. Syropu nie mogą używać:

 • osoby z uczuleniem na którykolwiek składnik leku,

 • osoby, u których rozpoznano zespół Kartagenera, dyskinezy rzęsek i zaburzenia czynności rzęsek.

Ponadto lek nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 2. roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ostrzeżenia podczas stosowania syropu Levopront

Podobnie jak w przypadku większości leków, podczas stosowania leku Levopront należy zachować szczególne środki ostrożności. Ulotka dla pacjenta zawiera kilka ważnych ostrzeżeń dotyczących przyjmowania syropu:

 • po 7. dniach stosowania leku nadal nie ma wyraźnej poprawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem,

 • osoby w podeszłym wieku powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tego leku,

 • pacjenci z ciężką niewydolnością nerek powinni zachować ostrożność,

 • ten lek zawiera sacharozę – jeśli zdiagnozowano u pacjenta pewną nietolerancję cukru, przed przyjęciem leku należy skontaktować się z lekarzem,

 • syrop zawiera parahydroksybenzoesany, co oznacza, że może powodować reakcje alergiczne, a zwłaszcza skurcz oskrzeli,

 • u niektórych osób syrop może powodować senność i może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje leku Levopront z innymi lekami

Ulotka dotycząca syropu Levopront wskazuje, że może on wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Dlatego należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leków uspokajających (takich jak benzodiazepiny). Nie stwierdzono interakcji syropu z innymi lekami przyjmowanymi w chorobach oskrzeli i płuc. Preparat nie wykazał również nasilenia działania leków oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy.

Działania niepożądane podczas stosowania syropu Levopront

Podobnie jak inne leki, przyjmowanie syropu Levopront może powodować pewne działania niepożądane. Jeśli u pacjenta występuje ciężka reakcja skórna, taka jak pokrzywka lub swędzenie, należy zdecydowanie odstawić Levopront. Jeśli pojawią się objawy choroby skóry (objawiające się pęcherzami), lek należy również odstawić.

Skutki uboczne leku Levopront mogą również obejmować nieregularne bicie serca, śpiączkę hipoglikemiczną lub reakcje alergiczne, takie jak obrzęk, duszność, biegunka lub wymioty.

Działania niepożądane Levoprontu rzadkie (dotyczą mniej, niż 1 przypadku na 10000 pacjentów): pokrzywka, rumień, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy, reakcje skórne, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, ogólne złe samopoczucie, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drżenie, mrowienie, drętwienie kończyn, kołatania serca, częstoskurcz, obniżenie ciśnienia tętniczego, drażliwość, letarg, duszność, kaszel, obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych, brak siły lub osłabienie kończyn dolnych.

Ulotka zawiera również listę innych skutków ubocznych syropu Levopront, w tym: zapalenie języka i aftowe zapalenie jamy ustnej z gorączką, zapalenie spowodowane zatrzymaniem żółci wydzielanej przez wątrobę, obrzęk, omdlenie i osłabienie całego ciała, napady padaczkowe rozszerzone źrenice i utrata wzroku.

Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Inlactic – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Inlactic – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >
Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >
Infanrix hexa - działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Infanrix hexa - działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >
Infacol – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Zdrowie

Infacol – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Czytaj więcej >
Indapen – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Zdrowie

Indapen – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Czytaj więcej >
Ibuprom – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Zdrowie

Ibuprom – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Czytaj więcej >