Łzawienie – przyczyny, leczenie
Czym jest łzawienie?
Łzawienie definiuje się jako nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe znajdujące się pod górną powieką. Łzawienie należy odróżniać od płaczu, który jest reakcją emocjonalną. Nadmierne łzawienie może być objawem reakcji na bodziec zewnętrzny lub może świadczyć o chorobie.
Skład łez i ich funkcje
Łzy pełnią funkcję nawilżającą i ochronną dla narządu wzroku. Składają się głównie z wody oraz dodatku innych substancji, np. chlorku sodu, lizozymy i defensyny (substancje bakteriobójcze). W normalnych warunkach łzy są wydzielane cały czas, a ich nadmiar jest odprowadzany przez kanaliki łzowe do jamy nosowej. Gdy dojdzie do podrażnienia oka, łzy wydzielane są w takiej ilości, że kanaliki łzowe nie są w stanie ich odprowadzić, dochodzi więc do łzawienia oka.
Przyczyny łzawienia – łzawienie odruchowe
Łzawienie może być odpowiedzią organizmu na podrażniające czynniki zewnętrzne. Należą do nich:
-
czynniki pogodowe, np. silny wiatr, niska temperatura, silne nasłonecznienie,
-
zanieczyszczenia powietrza, np. kurzem,
-
bodźce zapachowe,
-
podrażnienia nosa, zatok przynosowych i gardła,
-
ból w różnych partiach ciała.
W wymienionych wyżej sytuacjach łzawienie ma za zadanie ochronić oko przed czynnikiem drażniącym.
Przyczyny łzawienia – podrażnienie mechaniczne
Najczęstszymi czynnikami mechanicznymi drażniącymi oko są: ciała obce pod powieką (rzęsa, włos, owad, ziarenko piasku), podwinięte rzęsy, przypadkowe zadrapania. Przy podrażnieniach mechanicznych oprócz łzawienia często następuje zaczerwienienie oka i pogorszenie ostrości widzenia.