Pacjenci.pl Zdrowie Przewlekłe biegunki – przyczyny, diagnostyka i leczenie
pixabay.com

Przewlekłe biegunki – przyczyny, diagnostyka i leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Przewlekłe biegunki – jakie są przyczyny pojawienia się przewlekłych biegunek?

Przewlekłe biegunki – objawy

Przewlekłe biegunki – diagnostyka

Przewlekłe biegunki – leczenie dolegliwości

Przewlekłe biegunki – jakie są przyczyny pojawienia się przewlekłych biegunek?

Przyczyny przewlekłych biegunek zazwyczaj dotyczą zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego, co wpływa na widoczną gołym okiem zmianę w wyglądzie stolca. Jeśli w stolcu pojawia się krew, śluz, ropa, niestrawione części pokarmu lub pasożyty jelitowe, z pewnością świadczy to o rozwinięciu się zmian patologicznych przewodzie pokarmowym. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy przewlekłej biegunki, powinniśmy uważnie przyjrzeć się stolcu, aby jak najszybciej wykryć niepokojące objawy i udać do lekarza.

Przyczyny przewlekłych biegunek to także:

- niewydolność trzustki,

- zaburzenia perystaltyki jelitowej,

- zespół krótkiego jelita,

- choroby dróg żółciowych,

- choroby wątroby,

- zapalenie wrzodziejące jelita grubego,

- choroba Leśniakowskiego-Crohna,

- nieswoiste zapalenie jelit,

- alergie pokarmowe,

- wrzody.

Przewlekłe biegunki – objawy

Objawy przewlekłych biegunek są bardzo charakterystyczne. Chory cierpiący na biegunkę przewlekłą może skarżyć się na częste wypróżnianie się lub w ostrzejszej fazie choroby – płynny stolec z domieszką ropy, śluzu i krwi.

Poza głównymi objawami przewlekłych biegunek, chorobie może także towarzyszyć następujący zespół objawów:

- ból brzucha,

- wymioty,

- brak apetytu,

- spadek wagi,

- wysoka lub podwyższona temperatura,

- dreszcze i gęsia skórka,

- gorączka.

Sam stolec podczas przewlekłych biegunek może mieć następującą charakterystykę:

- stolec smolisty, który ma czarny kolor i zazwyczaj świadczy o krwawieniu z górnego odcinka pokarmowego. Smolisty kolor jest przejawem krwawienia.

- wodnisty stolec, który wskazuje na zaburzenia wchłaniania w jelitach.

- stolec ze śluzem i krwią, który wskazuje na hemoroidy lub nowotwór.

- ropny stolec, będący objawem bakteryjnych i zapalnych schorzeń jelita grubego.

- tłusty stolec o dużej objętości, który może być objawem zaburzeń ze strony funkcjonowania trzustki.

Przewlekłe biegunki – diagnostyka

Diagnostyka w celu ustalenia przyczyn pojawienia się przewlekłych biegunek przebiega na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego oraz badania laboratoryjnego/badania specjalnego.

- wywiad lekarski, czyli badanie podmiotowe, polega na dokładnym wypytaniu pacjenta o początek biegunki, objawy oraz wydarzenia poprzedzające biegunkę, które mogły mieć na nią wpływ.

- badanie fizykalne, czyli badanie przedmiotowe, to dotykowe sprawdzenie, czy pacjent ma następujące objawy: powiększona wątroba, powiększone węzły chłonne, powiększona śledziona, zmiany wokół odbytu oraz pałeczkowate palce, które wskazują na celiakię lub chorobę Leśniakowskiego i Crohna. Lekarz powinien obejrzeć też skórę, ponieważ może dawać ona objawy w postaci wyprysków, bladości oraz obrzęków miejscowych.

- badanie laboratoryjne, które polega na badaniu kału pod mikroskopem w celu znalezienia cyst i pasożytów, a także padanie pH stolca.

- posiew kału, który umożliwia sprawdzenie przyczyn wirusowych i bakteryjnych po to, aby zidentyfikować czynniki chorobowe.

- morfologia, tj. badanie krwi, w którym powinno sprawdzić się liczbę leukocytów, stężenie elektrolitów oraz mocznika w surowicy krwi, a także badanie w kierunku gazmetrii oraz celiakii, które są częsta przyczyną przewlekłych biegunek.

- kolonoskopia oraz gastroskopia, czyli badanie dolnego oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego i pobranie wycinków z chorobowych obszarów.

- rezonans magnetyczny.

- badanie radiologiczne, które rozpoznaje nieprawidłowości anatomiczne, np. nieprawidłowy zwrot jelit.

- badanie ultrasonograficzne, tj. badanie USG.

Przewlekłe biegunki – leczenie dolegliwości

Leczenie przewlekłych biegunek uzależnione jest od przyczyny występowania dolegliwości. Przewlekłe biegunki same w sobie nie są chorobą, ale objawem choroby, dlatego zanim rozpocznie się proces leczenie, należy wykonać rzetelną diagnostykę lekarską u lekarza gastrologa.

Na poziomie leczenie objawów, a nie przyczyn, na pewno warto zadbać o uzupełnienie elektrolitów, płynów oraz substancji odżywczych w naszej diecie, ponieważ częste biegunki znacznie osłabiają nasz organizm.

Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, które prowadzi do śmierci, należy przyjmować duże ilości płynów, ale często i w małych ilościach, aby płyny dobrze się wchłonęły. Żeby uzupełnić utracone elektrolity, warto zadbać o stałe przyjmowanie preparatów z solami mineralnymi oraz płynów nawadniających. W ostrych stanach biegunki, chory podłączany jest do kroplówki.

Zapobieganie i zarazem leczenie biegunek to także dbanie o lekkostrawną dietę i unikanie ciężkich oraz tłustych pokarmów.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko