Pacjenci.pl Zdrowie Rak żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
pixabay.com

Rak żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Kinga Chęcińska

Rak żołądka – charakterystyka

Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który wywodzi się z tkanki nabłonkowej błony śluzowej żołądka. W większości przypadków (90 %) przyjmuje postać gruczolakoraka, jednak może rozwijać się także jako chłoniak, mięsak, nowotwór podścieliskowy lub nowotwór ednokrynny. Dwa razy częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i pośród wszystkich nowotworów zajmuje u nich 4. miejsce pod względem umieralności. Cechuje go powolny rozwój – potrzebuje wielu lat, aby przejść ze stadium I do stadium IV. Niestety w Polsce nie przeprowadza się badań przesiewowych w kierunku raka żołądka, dlatego też niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy i zawsze konsultować je z lekarzem.

Przyczyny raka żołądka

Za jedną z głównych przyczyn występowania raka żołądka uznaje się nieprawidłową dietę, ubogą w warzywa i owoce, a bogatą w produkty konserwowane, wędzone, mocno solone oraz zawierające nitrozaminy. Ponadto rozwój nowotworu wywołany być może przez palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, zakażenia bakteryjne (szczególnie bakterią Helicobacter pylori), czynniki genetyczne, występowanie polipów błony śluzowej żołądka oraz niektóre choroby (np. choroba Addisona-Biermera, choroba Mentriera). Stwierdzono również, że rak żołądka częściej atakuje osoby o grupie krwi A.Wbrew powszechnej opinii wrzody żołądka nie zwiększają prawdopodobieństwa zachorowania i bardzo rzadko ulegają przemianie w nowotwór.

Czym objawia się rak żołądka?

Rak żołądka w wielu przypadkach daje objawy na tyle niecharakterystyczne, że łatwo pomylić go np. z chorobą wrzodową żołądka, zapaleniem błony śluzowej żołądka bądź chorobą refluksową. W początkowych stadiach choroby u pacjentów obserwuje się bolesność w nadbrzuszu (zazwyczaj po posiłkach), uczucie pełności, nudności, wymioty, zgagę, smoliste stolce oraz brak apetytu i związaną z nim utratę masy ciała. Symptomy mogą te przez kilka lat okresowo nasilać się i ustępować, dlatego często są one ignorowane przez chorego. W późniejszych stadiach z rozwojem nowotworu występuje guz wyczuwalny przez powłoki brzuszne, powiększenie węzłów chłonnych, senność, przewlekłe zmęczenie oraz wodobrzusze. Objawom tym towarzyszyć mogą także stany podgorączkowe i anemia spowodowana utratą krwi z guza.

Rak żołądka – diagnostyka

Najskuteczniejszym i najczęściej stosowanym w diagnostyce raka żołądka badaniem jest gastroskopia. Pozwala ona na obrazową ocenę przełyku, wszystkich odcinków żołądka i części dwunastnicy, pobranie wycinków guza do badań histologicznych oraz sprawdzenie, czy u pacjenta doszło do zakażenia Helicobacter pylori. W rozpoznaniu nowotworu skuteczne jest również badanie RTG z zastosowaniem kontrastu, ponieważ dzięki niemu lekarz na podstawie zdjęcia ścian żołądka może określić, czy narząd działa on prawidłowo oraz w jakim jest stanie. Ponadto pomocniczo wykonuje się ultrasonografię endoskopową i badanie fizykalne.W bardziej zaawansowanych stadiach choroby w celu określenia, czy nowotwór wytworzył przerzuty, przeprowadza się ultrasonografię, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz laparoskopię diagnostyczną.

Obserwuj nas w
autor
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko