Pacjenci.pl Zdrowie Rak piersi – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania
pixabay.com

Rak piersi – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Rak piersi – przyczyny

Rak piersi – objawy

Rak piersi – diagnostyka i leczenie

Rak piersi – rokowania

Rak piersi – przyczyny

Rak piersi powstaje z wielu przyczyn. Na pewno dużym czynnikiem ryzyka jest wiek, ponieważ najczęściej chorują kobiety po 35 roku życia. Natomiast najwięcej zachorowań jest między 50 a 65 rokiem życia. Bez wątpienia na pojawienie się raka piersi mają też wpływ czynniki genetyczne. Jeśli w rodzinie, zwłaszcza w drugiej i trzeciej linii pokrewieństwa wystąpił rak piersi, istnieje duże prawdopodobieństwo naszego zachorowania na ten ciężki nowotwór. Jednak warto pamiętać o tym, że późny wiek, w którym zachodzi do zachorowalności, nie powoduje braku zachorowań kobiet przed 35 rokiem życia! Coraz częściej obserwuje się występowania raka piersi także i u młodych kobiet. Co więcej, na raka piersi mogą chorować także mężczyźni, którzy mają problemy hormonalne związane z nadwyżka estrogenu (kobiecego hormonu) we krwi.

Przyczyny powstawania raka piersi:

- nowotwór piersi u mamy, babci, czy cioci,

- menopauza w późnym wieku, tj. po 55 roku życia,

- częste picie alkoholu,

- niewielka aktywność fizyczna,

- rak piersi przebyty wcześniej,

- endometrioza,

- rak jajnika lub rak jelita grubego,

- nadwaga, otyłość,

- hormonalna terapia zastępcza i antykoncepcja hormonalna,

- promieniowanie jonizujące,

- wysoka gęstość piersi: duża ilość gruczołów w piersiach.

Rak piersi – objawy

Objawy raka piersi zazwyczaj pojawiają się dopiero w późniejszych stadiach choroby. Pierwszą oznaką raka piersi jest twardy, nieprzesuwalny guzek o wielkości ziarna grochu. Inne objawy raka piersi to:

- zaciągnięcie skóry nad guzem,

- obrzęk skóry,

- zaczerwienienie i owrzodzenie skóry,

- nacieki,

- wyciek z brodawki sutkowej.

- rzadko ból,

- powiększenie węzłów chłonnych pod pachą po stronie guza,

- tkliwość,

- duszność, bolesność, wymioty, niewydolność oddechowa, zawroty głowy (rak z przerzutami).

Rak piersi – diagnostyka i leczenie

Badanie na raka piersi można wykonać z różnych powodów, także tych, z podejrzeniem dziedzictwa genetycznego. Badanie genetyczna na obecność mutacji, zwiększającej ryzyko zachorowania powinny wykonać kobiety, które min. Mają w rodzinie przypadki raka piersi lub jajnika, chorowały już na nowotwór piersi lub jajnika, stosują hormonalną terapię zastępczą.

Ważna jest taka profilaktyka, którą powinny stosować kobiety. Warto przede wszystkim badać się regularnie raz na dwa lata, a po przekroczeniu 35 roku życia raz do roku. Co więcej warto wykonywać samodzielne badanie piersi, aby wcześnie wykryć powstałe guzki, zgrubienia i wszelkie niepokojące zmiany w wyglądzie piersi.

Diagnostyka raka piersi obejmuje przede wszystkim trzy badania:

- mammografię; wskazaną po 50 roku życia,

- USG piersi,

- mammografię metodą rezonansu magnetycznego.

Leczenie raka piersi dostosowane jest do stopnia zaawansowania choroby. Lekarze najczęściej decydują się na mastektomię oraz radioterapię i chemioterapię.

Rak piersi – rokowania

Wcześnie wykryty rak piersi ma dobre rokowania. Zdarza się, że można pozbyć się go bez zaistniałych nawrotów. Jeśli zostanie wykryty późno, szanse na pokonanie raka maleją. W pierwszym stadium choroby, guzy mają zazwyczaj średnicę nie większą niż 0,5 centrymetra i jeżeli w tym momencie raka zostanie usunięty, istnieją duże szanse na pokonanie choroby. Jeżeli dojdzie do drugiego i trzeciego stadium rozwoju, szanse są mniejsze, ale nic nie jest niemożliwe. Komplikacje zaczynają się, gdy nowotwór zaatakował już węzły chłonne oraz okoliczne tkanki, jak skóra i mięśnie. Czwarte stadium choroby, to już na tyle poważny stan, że niemożliwy do wyleczenia. W czwartym stadium choroby guz daje przerzuty do innych organów i atakuje cały organizm. Natomiast rak piersi zdiagnozowany w I i II stadium choroby ma aż 90 procent szans na wyleczenie.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko