Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – czynniki ryzyka, leczenie, dieta
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – charakterystyka
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą zapalną stawów o podłożu autoimmunologicznym. Mimo wieloletnich badań przyczyny jej rozwoju nie zostały jeszcze poznane. U chorych cierpiących na RZS nieznany czynnik stymuluje procesy zapalne błony maziowej stawów, wskutek czego powiększa się ona i uszkadza sąsiadujące chrząstki, kości, więzadła oraz ścięgna. Może to doprowadzić do zniszczenia stawów i zupełnej utraty sprawności. Bardzo często w przebiegu RZS obserwuje się również objawy dotyczące wielu innych narządów, m.in. serca, płuc czy nerek, a także współwystępowanie chorób rozwijających się na skutek zachodzących w organizmie procesów zapalnych.Reumatoidalne zapalenie stawów trzy razy częściej dotyczy kobiety niż mężczyzn, a pierwsze symptomy zazwyczaj pojawiają się między 40. a 50. rokiem życia i powoli postępują na przestrzeni kilku tygodni bądź nawet miesięcy. Niekiedy zdarza się jednak, że choroba atakuje nagle, od początku dając ostre objawy.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – czynniki ryzyka
Choć reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) ma podłoże autoimmunologiczne, udowodniono, że istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko jego występowania. Wymienia się pośród nich czynniki genetyczne, np. odziedziczoną skłonność do zachorowania lub obecność genów odpowiedzialnych za defekty układu odpornościowego, zakażenia wirusowe i bakteryjne, nałogowe palenie papierosów oraz silny stres.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawy
Na wczesnym etapie choroby występują bóle stawów po przebudzeniu, obrzęki, sztywność mięśni, zmęczenie oraz stany podgorączkowe. Jeżeli zauważymy je u siebie, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza – skuteczność leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów jest bowiem najwyższa u osób, u których schorzenie wykryto w początkowym stadium.Wraz z rozwojem procesów zapalnych obserwuje się osłabienie i sztywność mięśni, zanik mięśni, przykurcze stawów i ograniczenie ich ruchomości, tkliwość stawów oraz drętwienie. Objawom tym mogą towarzyszyć zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z wyprostowaniem palców bądź zaciśnięciem dłoni w pięść, bóle karku i zaburzenia mowy.Co charakterystyczne, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów zmiany w większości przypadków występują symetrycznie, po obu stronach ciała (np. w lewej i prawej dłoni).
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – diagnostyka
Aby zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów, należy udać się do lekarza reumatologa. Przeprowadzi on wywiad lekarski i w celu potwierdzenia rozpoznania skieruje pacjenta na badania laboratoryjne oraz obrazowe. Pośród badań laboratoryjnych w diagnostyce RZS stosuje się przede wszystkim morfologię krwi, badanie RF (czynniku reumatoidalnego), badania Anty-CCP oraz, w niektórych przypadkach, badania moczu lub płynu stawowego.Przy rozpoznaniu choroby pomocne są badania obrazowe, takie jak RTG, USG i rezonans magnetyczny.