Stan przedzawałowy – przyczyny, objawy, leczenie
Czym jest stan przedzawałowy?
Stanem przedzawałowym określa się potocznie niestabilną dławicę piersiową. Pojawia się ona w momencie, kiedy do mięśnia sercowego nie dociera ilość tlenu pokrywająca jego zapotrzebowanie.Jest bezpośrednią konsekwencją choroby niedokrwiennej serca, a jako jej najczęstszą przyczynę wymienia się miażdżycę tętnic wieńcowych.Na skutek powstawania blaszek miażdżycowych dochodzi do zwężenia przepustowości tętnic, w związku z czym krew nie może dotrzeć do serca – mamy wtedy do czynienia z jego niedotlenieniem.Do pozostałych przyczyn stanu przedzawałowego należą m.in. zapalenie tętnic wieńcowych, anatomiczne wady naczyń wieńcowych, zator tętnic wieńcowych, rozwarstwienie aorty, nieprawidłowa praca tarczycy czy zatrucie tlenkiem węgla.
Stan przedzawałowy – czynniki ryzyka
Stan przedzawałowy najczęściej pojawia się u osób, które unikają regularnej aktywności fizycznej i których dieta bogata jest w produkty zawierające tłuszcze zwierzęce, cukier oraz sól. Do czynników ryzyka należy palenie tytoniu, podwyższony poziom cholesterolu, nadwaga i otyłość, a także dolegliwości takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba Kawasaki.
Jak rozpoznać stan przedzawałowy?
Charakterystyczne dla stanu przedzawałowego jest pojawienie się objawów w trakcie wysiłku fizycznego. Dlaczego? Ponieważ wtedy zwiększa się zapotrzebowanie serca na na tlen. Ilość krwi krwi zdolnej przepłynąć przez częściowo zatkane tętnice, która wystarczała podczas spoczynku, nie wystarcza już podczas wzmożonej pracy serca.Pojawia się silny ból, przypominający gniecenie, rozpieranie lub ucisk w klatce piersiowej - zazwyczaj promieniuje on do szyi, żuchwy, ramienia lub pleców. Mogą towarzyszyć mu duszność, wzmożona męczliwość, ból brzucha, nudności oraz pocenie się.Zdarza się również, że stan przedzawałowy pojawia się w innych sytuacjach powodujących zwiększoną pracę serca, np. pod wpływem stresu.
Stan przedzawałowy czy zawał – jak odróżnić?
Samodzielne odróżnienie stanu przedzawałowego od zawału jest niemożliwe – postawienie trafnej diagnozy w tej sytuacji nierzadko stanowi wyzwanie nawet dla lekarza.Podczas stanu przedzawałowego do serca nie dociera dostateczna ilość krwi. Podczas zawału zaś jej przepływ zostaje całkowicie zablokowany, dlatego główną różnicą między tymi dwiema dolegliwościami jest stopień nasilenia objawów. Dodatkowo w przypadku stanu przedzawałowego powoli ustępują one po zaprzestaniu wysiłku fizycznego i przyjęciu nitrogliceryny, natomiast w przypadku zawału utrzymują się niezależnie od tego, a dodatkowo towarzyszy im poczucie lęku.