Pacjenci.pl Zdrowie Trądzik ropowiczy - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Trądzik ropowiczy - przyczyny, objawy, leczenie

19 marca 2022

Trądzik ropowiczy zwany również trądzikiem ropnym to ciężka postać trądziku pospolitego. Charakteryzuje się występowaniem na powierzchni skóry rozległych zmian chorobowych w postaci torbieli ropnych. Co to jest trądzik ropowiczy? Jaki jest jego mechanizm powstawania? Czy trądzik ropowiczy pozostawia blizny? Jak leczyć?

Co to jest trądzik ropowiczy? 

Trądzik ropowiczy to odmiana trądziku pospolitego. Jest to dolegliwość, dotykająca szerokiego grona osób w różnym wieku. U nastolatków jest wynikiem okresu dojrzewania, w którym się znajdują młodzi ludzie, a u innych może być następstwem zaburzeń hormonalnych. W przypadku zaburzeń hormonalnych, oprócz wizyty u dermatologa warto również udać się do gabinetu endokrynologicznego. Trądzik ropowiczy jest jedną z najcięższych postaci trądziku objawiając się ropnymi krostami, które są trudne do zamaskowania.

Jak powstaje trądzik ropowiczy? Przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania trądziku ropowiczego są ściśle związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej, dlatego tak często dotyka osób w wieku dojrzewania. Główną przyczyną występowania trądziku ropnego jest nadmiar hormonów: androgenów i testosteronu. Nadmiar ten prowadzi do wzmożonej produkcji łojów przez pobudzone gruczoły łojowe. Wówczas, gdy ujścia gruczołów się blokują, w środku dochodzi do nagromadzenia się sebum, które w połączeniu z różnego rodzaju bakteriami przyczyniają się do powstawania zmian skórnych w postaci wyprysków.

Wśród przyczyn występowania trądziku ropowiczego znajduje się także nieprawidłowa pielęgnacja skóry w przebiegu trądziku pospolitego, mogąca spowodować przekształcenie się zwykłego trądziku w trądzik ze zmianami ropnymi.

Jak w przypadku większości odmian trądziku, jedną z przyczyn tej dolegliwości jest m.in. nieodpowiednia dieta, nadmiar cukru, spożywanie ostrych potraw/produktów, palenie papierosów i picie alkoholu.

Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku ropowiczego jest także stosowanie kosmetyków o niewłaściwym, ciężkim dla skóry składzie, mających tendencję do zatykania porów skóry.

Jak objawia się trądzik ropowiczy?

Dla przebiegu trądziku ropowiczego charakterystyczne jest pojawianie się zmian skórnych w postaci torbieli ropnych. Zajmują sporą powierzchnię skóry i utrzymują się na niej przez długi czas. Zmiany te są niestety bolesne z uwagi na towarzyszący im stan zapalny. Towarzyszą im często zlokalizowane w pobliżu innego rodzaju wykwity, takie jak: zaskórniki, krosty, wągry. Stany zapalne wraz z innymi objawami występują najczęściej na twarzy, ramionach, plecach, klatce piersiowej. Pozostawiają po sobie bardzo często przebarwienia oraz nieestetyczne, kłopotliwe blizny.

Trądzik ropowiczy - leczenie

Z uwagi na to, że trądzik ropowiczy jest ciężką postacią trądziku, jego leczenie jest długotrwałe i skomplikowane. O metodzie leczenia decyzję powinien podjąć dermatolog, który będzie czuwał nad jego przebiegiem. W leczeniu trądziku ropowiczego często wdraża się antybiotykoterapię. Antybiotyki mogą być stosowane zarówno doustnie, jak i miejscowo. Ich zadaniem jest pobudzenie skóry do regeneracji oraz uruchomienie właściwości obronnych skóry. Należy pamiętać, że przy przyjmowaniu antybiotyków, należy bezwzględnie pamiętać o stosowaniu leków osłonowych.

W doborze kosmetyków warto sięgać po preparaty hipoalergiczne i ekologiczne. Zaleca się także stosowanie dostępnej w każdej aptece maści cynkowej, posiadającej właściwości wysuszające.

W przebiegu leczenia trądziku ropowiczego bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety. Unikać należy potraw tłustych, słonych i słodkich. Warto wyeliminować także spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Skuteczność terapii podnosi także zastosowanie krioterapii, czyli punktowe wymrażanie zmian skórnych przy użyciu ciekłego azotu.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko