Pacjenci.pl Zdrowie Na wypadanie włosów skarży się coraz więcej osób. Jak się je leczy?
pixaby.com

Na wypadanie włosów skarży się coraz więcej osób. Jak się je leczy?

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Wypadanie włosów – przyczyny

Kondycja włosów w dużym stopniu zależy od genów, ale także od stanu zdrowia i stylu życia. Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, niepokojące staje się w momencie, gdy wypada nam każdego dnia ponad sto włosów. Nagłe wypadnięcie włosów może pojawiać się także jako odpowiedź na stres.

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane przez niedożywienie, w tym niedobory mikro - i makroelementów np. żelaza, cynku, zaburzenia hormonalne np. niedoczynność tarczycy, grzybicę skóry owłosionej głowy, zatrucia metalami ciężkimi takimi jak arsen, tal, rtęć. Dodatkowo, może ono być spowodowane lekami, zwłaszcza stosowanymi w chemioterapii nowotworów (tymczasowa utrata), ale także środkami antykoncepcyjnymi, lekami przeciwzakrzepowymi.

Także źle dobrana dieta jest bodźcem nadmiernego wypadania włosów. Chodzi tu głównie o brak podstawowych składników odżywczych. To, co jemy w szczególny sposób wpływa na to, jak wyglądamy na zewnątrz, dlatego należy wzbogacać codzienną dietę w żelazo, białko czy witaminę B. Jeżeli wypadanie włosów jest skrajne należy po uprzedniej konsultacji z lekarzem zacząć jak najszybciej przyjmować żelazo. Brak żelaza powoduje bowiem niedotlenienie krwi, co z kolei wpływa na osłabienie i łamanie się włosów.

Wypadanie włosów – rozpoznanie

Osoby, którym doskwiera problem wypadania włosów, powinny jak najszybciej skonsultować się z trychologiem. Istotny jest dokładny wywiad lekarski z pacjentem w celu rozpoznania przyczyny tej dolegliwości. W trakcie rozpoznania należy ustalić, czy problem pojawił się nagle, czy utrzymuje się od dłuższego czasu oraz czy pacjent przyjmuje obecnie jakieś leki. Ustalenia wymagają również ewentualne alergie oraz dieta. U kobiet pozyskuje się dodatkowo informacje na temat daty ostatniej miesiączki, ciąży lub menopauzy.

W następnej kolejności trycholog wykonuje badanie skóry głowy oraz włosów za pomocą trychoskopu, czyli urządzenia dzięki któremu określony obszar powiększony zostaje nawet ponad 200 razy. Zdarza się także, że czasami wyrywa się kilka włosów, aby dokładnie zbadać ich cebulki.

W niejasnych przypadkach konieczne jest poszerzenie diagnostyki o dodatkowe badania.

Wypadanie włosów – leczenie

Wiele z wcześniej wymienionych przyczyn wypadania włosów jest uleczalnych, dlatego ważne jest rozpoznanie i zastosowanie skutecznego leczenia. Często pozbycie się choroby podstawowej lub wyeliminowanie złych przyzwyczajeń pozwala pozbyć się tego przykrego problemu.

Jedną z metod zapobiegania wypadaniu włosów jest wcieranie w skórę głowy specjalnych preparatów, które wzmacniają kondycję włosów. Skuteczna okazuje się także odpowiednia dieta, pielęgnacja i higiena.

W trakcie stosowania preparatów, należy jednak pamiętać, że terapia jest długotrwała i nie wolno się zniechęcać brakiem poprawy przez pierwsze kilka, kilkanaście tygodni. W razie braku efektów, można rozważyć jedną z licznych metod zagęszczenia włosów lub w ostateczności wykonać zabieg przeszczepienia.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko