Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – przczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – przyczyny
Podłoże tej przypadłości pozostaje niewyjaśnione. Istnieje za to przypuszczenie, że do zwykłego stanu zapalnego przyłącza się wrodzona predyspozycja do zaburzenia rogowacenia skóry rąk i stóp.
Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – objawy
Choroba ta objawia się występowaniem wyprysku zlokalizowanego głównie na dłoniach, a niekiedy także na podeszwach stóp. Wówczas powierzchnia dłoni i stóp pokryta jest nielicznymi, małymi tarczkami o niewielkim nasileniu stanu zapalnego. Zdarza się, że miejscami dochodzi do powstawania grubych żółtawych modzeli. Bardzo charakterystyczne są głębokie pęknięcia i rozpadliny zrogowaciałego naskórka. Wokół ognisk mogą się pojawiać drobne pęcherzyki. Przebieg schorzenia jest przewlekły i nawrotowy.
Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – rozpoznanie
W obrazie histopatologicznym wyprysku hiperkeratotycznego dłoni i stóp dominuje znaczna hiperkeratoza i niewielki stan zapalny. Wyprysk hiperkeratotyczny należy różnicować z podrażnieniami, wypryskiem dyshidrotycznym, grzybicą oraz liszajem płaskim przerostowym.
Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – leczenie
W leczeniu stosuje się miejscowo maści z dodatkiem środków keratolitycznych i złuszczających. Ważne jest również natłuszczanie skóry.