Pacjenci.pl Zdrowie Zaburzenia łaknienia (apetytu) – przyczyny, nadmierne łaknienie, brak apetytu
pixaby.com

Zaburzenia łaknienia (apetytu) – przyczyny, nadmierne łaknienie, brak apetytu

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Zaburzenia łaknienia (apetytu) – przyczyny

Wśród najczęściej spotykanych przyczyn zaburzeń łaknienia wymienia się zaburzenia układu dokrewnego (np. niewyrównana cukrzyca), choroby ośrodkowego układu nerwowego ze wzmożeniem ciśnienia śródczaszkowego, którym towarzyszą wymioty i bóle głowy, choroby przewodu pokarmowego, takie jak: ostry i przewlekły nieżyt żołądka, zaburzenia witaminowe i elektrolitowe oraz niedokrwistość.

Zaburzenia łaknienia (apetytu) a nadmierne łaknienie

Nadmierne łaknienie polega na spożywaniu nadmiernej ilości pokarmów, co w rezultacie prowadzi do nadwagi i otyłości. Wpływa na to szereg czynników, takich jak rodzinne, środowiskowe czy emocjonalne.

Zaburzenia psychiczne, które towarzyszą objadaniu się, określane są jako bulimia nervosa. Bulimia dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. W jej przebieg występują okresy nadmiernego spożywania pożywienia, a następnie bulimiczka w obawie przed przytyciem prowokuje wymioty luz zażywa preparaty przeczyszczające i moczopędne.

Zaburzenia łaknienia (apetytu) a brak łaknienia

Podłoże braku łaknienia jest inne u dzieci, a inne u dorosłych. W przypadku dzieci brak apetytu może być spowodowany błędami żywieniowymi lub alergią pokarmową. Z kolei u dorosłych kłopoty z apetytem mogą wynikać z palenia papierosów czy depresji.

Na skutek braku łaknienia bardzo często tracimy na wadze. Brak apetytu jest objawem wielu dolegliwości organicznych i psychicznych przez co stanowi niespecyficzny objaw. Z tego też powodu w trakcie rozpoznania i szukania przyczyny należy brać pod uwagę także inne objawy. Brak apetytu obserwuje się bowiem w stanach podwyższonej temperatury oraz po zabiegach operacyjnych.

Wśród chorób i dolegliwości, którym towarzyszy brak łaknienia wskazuje się na centralne choroby układu nerwowego (np. psychoza, nerwica), zaburzenia endokrynologiczne, palenie papierosów, przyjmowanie leków, dolegliwości przewodu pokarmowego, czyli choroby wątroby, trzustki czy nieżyt żołądka.

Dodatkowo, wymienia się także choroby nowotworowe, zaburzenia witaminowe i elektrolitowe, jadłowstręt psychiczny, zatrucia, alergie pokarmowe czy przewlekły alkoholizm.

Przyczyną zaburzeń łaknienia i braku apetytu często są także błędy żywieniowe, które popełniamy. Najczęściej jest to pośpiech podczas jedzenia czy spożywanie słabo urozmaiconych posiłków.

W przypadku dzieci brak apetytu może wynikać ze zmuszania ich do spożywania określonych ilości jedzenia i podawaniem słodyczy pomiędzy posiłkami. Takie zachowania powodują brak apetytu, ponieważ przewód pokarmowy jest przeciążony bądź wystąpił uraz psychiczny.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko