Pacjenci.pl Zdrowie Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – przyczyny, objawy
pixabay.com

Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – przyczyny, objawy

28 grudnia 2020
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – przyczyny

Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – objawy

Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – diagnostyka i leczenie

Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – przyczyny

Przyczyną zakrzepu żyły środkowej siatkówki może być zmiana miażdżycowa, która zachodzi w tętnicy środkowej siatkówki. Objawy takiego stanu rzeczy to przede wszystkich stwardnienie tętnicy, co jest bezpośrednią przyczyną zwiększonego ucisku na ściany żył siatkówki. To z kolei sprawia, że krew nie przepływa przez tętnicę i tworzy się zakrzep. Zmiany patologiczne, które mogą przyczyniać się do niedrożności żyły przyśrodkowej siatkówki to między innymi:

- ucisk żylny,

- zaburzenia hemodynamiczne,

- stany zapalne naczyń siatkówki,

- zapalny obrzęk nerwu wzrokowego,

- choroby oczodołów,

- jaskra.

Z kolei czynnikami zwiększonego ryzyka pojawienia się zakrzepu żyły środkowej siatkówki mogą być:

Do czynników ryzyka rozwoju ocznych zmian zakrzepowych zalicza się:

- wiek powyżej 65 lat,

- wrodzone i nabyte zaburzenia układu krzepnięcia,

- hiperlipidemię,

- cukrzycę,

- choroby autoimmunologiczne,

- nadciśnienie tętnicze,

- miażdżycę,

- palenie tytoniu,

- doustne leki antykoncepcyjne,

- otyłość,

- wzmożoną lepkość krwi,

- stany zapalne naczyń.

Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – objawy

Objawy zakrzepu żyły środkowej siatkówki to przede wszystkim nagłe, niewytłumaczalne, bezbolesne pogorszenie widzenia. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana objawom może towarzyszyć także zaburzona reakcja źrenic na światło. Kiedy zaobserwujemy u siebie powyższe objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do gabinetu lekarza okulisty w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – diagnostyka i leczenie

Diagnoza stawiana jest w gabinecie optycznym. Badanie, które najdokładniej opisuje charakterystykę zmian to stereoskopowe badanie dna oka oraz angiografia fluoresceinowa. Badania pokazują części w oku, które uległy niedokrwieniu a także miejsca przecieku.

Podczas badanie na dnie oka można zaobserwować kręte i poszerzone naczynia żylne, krwotoki siatkówkowe, ogniska tak zwanych kłębków waty, oraz liczne obrzęki. W zaawansowanych przypadkach choroby, może wystąpić krwotok do komory ciała szklistego, a nawet rozwinąć się w związku z tym obrzęk plami żółtej. Niestety po upływie kilku miesięcy w niektórych przypadkach zakrzep żyły środkowej może stać się stałą formą niedokrwienną, co wpływa na pojawiania się nowotworu naczyń siatkówki. Powikłaniem, które występuje po niedrożności siatkówki jest jaskra neowaskularna, która wywołuje patologię w obrębie kąta przesączania siatkówki.

Kiedy pojawią się krwotoki do ciała szklistego, które nie pozwalają właściwe zbadać dno oka, lekarz zleca badanie USG gałki ocznej. Pomocne może okazać się także OCT, czyli optyczna koherentna tomografia siatkówki. Jeśli lekarz postawi diagnozę zakrzepu żyły środkowej siatkówki, powinien skierować chorego na badania laboratoryjne oraz konsultację z lekarzem internistą, który pokieruje chorego na właściwe leczenie.

Czy da się zapobiec zakrzepowi żyły środkowej siatkówki? Najważniejsze, aby wykonywać regularne badania pod względem ciśnienia oraz pracy układu krążenia, natomiast nie istnieją żadne sposoby na utrzymywanie profilaktyki w tego typu schorzeniach. Leczenie zakrzepu siatkówki polega przede wszystkim na stosowaniu leków przeciwzapalnych, aspiryny lub innych, które zawierają kwas acetylosalicylowy, środków fibrynolitycznych, plazmaferazy, leków przeciwkrzepliwych, np. heparyny.

Kiedy obrzęk plamki utrzymuje się, a oko jest rozlegle niedokrwienne, stosuje się laseroterapię siatkówki lub ostrzykiwanie preparatami anty-VEGF. Jeśli krwotoki do ciała szklistego się nie wchłaniają, chory powinien poddać się operacji, czyli witrektomii, która polega na pozbyciu się krwi z ciała szklistego.

Całkowite wyleczenie zakrzepu zależy od powagi zmian i rozległości niedokrwienia. Dobra informacją jest, że większość ostrych objawów zakrzepowych przestaje się rozwijać i mija w przeciągu 6-12 miesięcy.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko