Pacjenci.pl Zdrowie Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki – przyczyny, objawy, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki – przyczyny

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki – objawy

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki – diagnostyka i leczenie

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki – przyczyny

Przyczyn pojawiania się takiej choroby jak zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki jest wiele. Jedną z podstawowych przyczyn jest z pewnością przedostawanie się materiału zatorowego z ogniska zakażenia do układu moczowego. Drugą bardzo często występującą przyczyną są choroby serca lub zatory tłuszczowe, które są skutkiem urazów mechanicznych. Do takich można zaliczyć przede wszystkim złamania, które mogą prowadzić do zablokowania tętnicy. Zdarza się też, że zator tętnicy siatkówki powstaje także w wyniku chorób zakaźnych, zwłaszcza grypy i płonicy.

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki – objawy

Objawy, które najczęściej towarzyszą zamknięciu tętnicy środkowej siatkówki, to przede wszystkim:

- nagła utrata wzroku,

- brak reakcji źrenicy na światło,

- zblednięcie i obrzęk siatkówki,

- brak odczuwania bólu w oku.

Warto wiedzieć, że podobne objawy występują także w zatorze gałęzi tętnicy środkowej siatkówki, czego przyczyną są zatory przenoszone z innych części ciała wraz z krwią. Dlatego tak ważna jest dobra diagnostyka i szybka wizyta w gabinecie lekarskim, aby skutecznie orzec o występującej chorobie w danym przypadku. Zator gałęzi tętnicy środkowej siatkówki ma przyczyny w zaburzeniach w układzie krzepnięcia krwi. Może pojawić się także jako skutek zapalenia tętnic.

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki – diagnostyka i leczenie

Diagnostykę zamknięcia tętnicy środkowej siatkówki wykonuje się w gabinecie lekarza okulisty. Okulista w celu rozpoznania choroby badana dno oka. Aby zbadać dno oka, podaje choremu środek kontrastujący, tj. fluoresceinę, co pozwala uwidocznić naczynia krwionośne dna oka. Po tym dochodzi do fotografii dna oka, dzięki czemu lekarz jest w stanie określić, jaki obszar okna zostać niedokrwiony. Kolejnym badaniem diagnostycznym przy zamknięciu tętnicy środkowej siatkówki jest badanie pola widzenia, czyli perymetria. Badanie pomaga znaleźć i określić ubytki w miejscach niedokrwiennych. Badanie wykonuje się za pomocą polomierza, specjalnego aparatu. Zadaniem chorego jest patrzenie w ekran jednym okiem i sygnalizacja momentu, w którym dostrzegł jakiś punkt światła w polu widzenia. Te punkty, których chory nie był w stanie zauważyć, sugerują ubytek w polu widzenia.

Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy zamknięcia tętnicy środkowej siatkówki, powinniśmy jak najszybciej poddać się leczeniu! Zwłaszcza, że gdy w niektórych przypadkach nie doszło jeszcze do całkowitego zamknięcia światła naczynia, są bardzo duże szanse na wyzdrowienie i skutecznie leczenie zamknięcia tętnicy środkowej siatkówki. Warto pamiętać, że zdarzają się przypadki, w których skurcz naczyń ustępuje samoistnie, ale jeśli się powtarza albo trwa zbyt długo, skutki tego mogą trwale uszkodzić nasz wzrok.

Leczenie polega między innymi na podaniu środków obniżających ciśnienie wewnątrz gałki oraz rozszerzających naczynia. Chory powinien poddać się także masażowi gałki ocznej, co pobudza krążenie i poprawia funkcję gałki ocznej.

W trakcie leczenie, lekarz powinien skupić się przede wszystkim na ustaleniu przyczyny powstawania materiału zatorowego. Może on pochodzić z serca, dlatego bardzo często choremu zaleca się także przeprowadzenie badań w tym kierunku.

Pamiętaj! Jeśli cierpisz na choroby serca lub zatory tłuszczowe, powinieneś przynajmniej raz w roku badać się w kierunku zatory tętnicy środkowej siatkówki.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko