Pacjenci.pl Zdrowie Zatrucia środkami dezynfekującymi
Pacjenci

Zatrucia środkami dezynfekującymi

19 marca 2022
Autor tekstu: Gracjana Gronowska

Jak dochodzi do zatrucia środkami dezynfekującymi?


W obecnych czasach epidemii, wiele osób zaopatruje się w środki dezynfekujące. Znajdują się nie tylko w naszych domach, ale również miejscach pracy, co zwiększa ryzyko ich nieprawidłowego użycia poprzez nieuwagę. Do zatrucia środkami dezynfekującymi dochodzi również podczas odkażania przestrzeni takich jak biura i hale produkcyjne oraz podczas remontów. Za najbardziej popularne środki dezynfekujące uznaje się podchloryny i związki fenolowe. Wykazują działanie drażniąco i mogą również wywoływać oparzenia. Oprócz nich takie skutki może wykazywać stężony olej sosnowy, który powoduje nie tylko podrażnienia przewodu pokarmowego i żołądka, lecz również zaburzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Bardzo często w składzie tych środków znajdują się także detergenty, które odtłuszczają i wysuszają skórę. Z tego powodu mogą skutkowa bolesnym pękaniem i złuszczaniem się naskórka oraz wywoływać reakcje uczuleniowe. Również mydła wyższych kwasów tłuszczowych zwane ługami działają bardzo drażniąco na błony śluzowe, a w przypadku dostania się do krwi mogą powodować powstanie hemolizy oraz problemy z nerkami.

Zatrucia środkami dezynfekującymi – objawy i pierwsza pomoc


Za najczęstsze objawy zatrucia środkami do dezynfekcji uznaje się bóle brzucha, wymioty, trudność w oddychaniu, podrażnienie i pieczenie w okolicy błon śluzowych, wysypkę. Jeśli doszło do zatrucia poprzez spożycie doustne nie należy prowokować wymiotów. Jeśli osoba zatruta środkami dezynfekującymi jest w kontakcie logicznym i zachowuje przytomność, należy przeprowadzić wywiad, aby dowiedzieć się co dokładnie spożyła i ile czasu minęło od tego zdarzenia. Należy pamiętać, aby nie prowokować wymiotów, zwłaszcza, gdy nie jesteśmy pewni co zostało spożyte. Jeśli do zatrucia doszło na skutek dezynfekcji pomieszczeń, należy upewnić się czy substancja dezynfekująca nada nie ulatnia się w powietrzu. W tym calu należy zadbać również o własne bezpieczeństwo i założyć maskę ochronną, lub – jeśli nie mamy jej przy sobie – zakryć nos i usta kawałkiem odzieży. Następnie należy wynieść osobę zatrutą z pomieszczenia. Jak najszybszy kontakt z lekarzem oraz wezwanie pogotowia ratunkowego zmniejsza ryzyko powstania ciężkich powikłań ze strony układu nerwowego, dlatego podczas zatruć środkami dezynfekującymi bardzo liczy się czas.

Zatrucia środkami dezynfekującymi a środki ostrożności


W oczekiwaniu na przyjazd karetki warto skontaktować się z ośrodkiem zatruć w celu ustalenia odpowiedniej metody pomocy. Rzetelne informacje co do sposobów postępowania podczas zatrucia są niezwykle ważne, ponieważ pierwsza pomoc zależy ściśle od rodzaju spożytej substancji. Podczas większości zatruć wywoływanie wymiotów jest zabronione, ponieważ mogłoby jedynie dodatkowo podrażnić przełyk osoby zatrutej. Aby uniknąć zatrucia środkami dezynfekującymi warto czytać etykiety wszystkich detergentów, których używamy oraz wyznaczyć im stałe miejsce niedostępne dzieciom.

Obserwuj nas w
autor
Gracjana Gronowska

Gracjana Gronowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko