Zatrzymanie oddawania moczu - przyczyny, skutki, leczenie
Zatrzymanie oddawania moczu – informacje wstępne
Specyficzna dolegliwość, jaką jest zatrzymanie oddawania moczu może występować w sposób całkowity lub częściowy. Całkowite zatrzymanie występuje u 10% mężczyzn w wieku 70-79, przy czym u mężczyzn o 10 lat starszych ryzyko wystąpienia tego problemu wzrasta do 33%. Zazwyczaj przyczyną - w przypadku mężczyzn - jest samoistne zatrzymanie. Natomiast zatrzymanie moczu u kobiet zdarza się dużo rzadziej niż u mężczyzn. W ich przypadku należy również brać tło neurogenne pod uwagę. Za najczęstsze przyczyny tego problemu u kobiet uważa się opryszczkę genitalną, zapalenie cewki moczowej, sromu i pochwy, niedoczynność wypieracza oraz niektóre stany zapalne związane z porodem. W przypadku dzieci zatrzymanie moczu występuje rzadko i najczęściej wiąże się z zakażeniem lub z przebytą operacją.
Zatrzymanie oddawania moczy – rodzaje i przyczyny
Całkowite zatrzymanie moczu charakteryzuje się nagłą, bolesną niezdolnością do opróżnienia pęcherza. Zazwyczaj jest nieco bolesne i wiąże się z patologią ośrodkowego układu nerwowego. Może być sprowokowane takimi czynnikami jak zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym, zbyt dużą ilość przyjmowanych płynów, nadmiernym rozciąganiem pęcherza moczowego, zakażeniem dróg moczowym, czy też spożyciem alkoholu i niektórych leków. Najczęściej czynnik powodujący zatrzymanie oddawana moczu nie jest znany i określa się je jako samoistne. Wówczas często związane jest z rozwojem rozrostu stercza. Pozostałe przyczyny, które mogą prowadzić do całkowitego zatrzymania moczu to m. in. opór cewki związany z przeszkodzą anatomiczną, np. zwężeniem, nadmierne napięcie mięśni cewki, tamponada pęcherza moczowego i jego nadmierne rozciągniecie oraz czynniki neurogenne. Natomiast w przypadku częściowego zatrzymania moczu objawem jest zazwyczaj wysokie ciśnienie, przy jednoczesnym słabym strumieniu moczu. Po częściowym oddaniu moczu, wysokie ciśnienie w okolicy pęcherza nadal utrzymuje się, co prowadzi do poszerzenia dróg moczowych. Wówczas, osoba z tym schorzeniem, jest narażona na poza nerkową niewydolność nerek. W przypadku górnych dróg moczowych objawy zazwyczaj nie są bardzo nasilone, do czasu gdy pojawi się moczenie nocne, spowodowane podwyższonym ciśnieniem i zmniejszonym oporem w cewce moczowej.
Zatrzymanie oddawania moczu – leczenie
Aby prawidłowo leczyć zatrzymanie oddawania moczu, należy wykonać kompleksową diagnozę, która pozwoli wykluczyć inne choroby. W tym celu, po ówczesnym wywiadzie, lekarz zaleca wykonanie badań biochemicznych moczu. Niekiedy pobiera się go przy pomocy cewnikowania, ze względu na utrudnienia w jego oddawaniu. Wykonywane są również takie badania jak morfologia krwi, RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej, oraz USG nerek i narządów układu moczowego. Całkowite zatrzymanie moczu wymaga natychmiastowego zacewnikowania, które usuwa się po kilku dniach odprowadzania moczu. Natomiast podczas częściowego zatrzymania, odprowadzanie moczu przy pomocy cewnika jest zalecane, gdy ból jest duży oraz doszło do niewydolności nerek, czy też poszerzenia górnych dróg moczowych. Aby zapobiec powikłaniom oraz nawracaniu tego problemu, należy ustalić przyczynę zatrzymania moczu i zapobiegać jej w sposób natychmiastowy.