Pacjenci.pl Zdrowie Zespół dźwigacza odbytu - przyczyny i leczenie
pixabay.com

Zespół dźwigacza odbytu - przyczyny i leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Gracjana Gronowska

Jak objawia się zespół dźwigacza odbytu?


Do najczęstszych objawów należy tępy ból zlokalizowany w odbytnicy, nasilający się podczas przyjmowania pozycji siedzącej. Najczęściej lokalizuje się on po lewej stronie, może również promieniować do kości krzyżowej, pośladka i uda. Osoby z zespołem dźwigacza odbytu często określają dolegliwość jako uczucie rozpierania. Bardzo często dolegliwościom bólowym towarzyszą zaparcia, biegunki lub nietrzymanie stolca. Zespół dźwigacza odbytu może mieć różne przyczyny. Do jednej z najbardziej prawdopodobnych przyczynę zespołu dźwigaczy odbytu uważa się nadmierną kurczliwość mięśni dna miednicy, a szczególnie łonowo-odbytniczej części mięśnia dźwigacza odbytu. Istnieją także czynniki zewnętrzne, które mogą przyczyniać się do występowania zespołu dźwigacza odbytu. Są to między innymi siedzący tryb życia, częsta i długotrwała jazda samochodem, przebyte porody, zabiegi operacyjne w okolicach odbytu oraz urazy miednicy. Aby mówić o zespole dźwigacza odbytu ból w okolicy

czas trwania incydentu bólowego wynosi co najmniej 20 minut, zostały wykluczone inne przyczyny bólu odbytnicy (np. nieswoiste zapalenia jelit, guzki krwawnicze). Oprócz tego, w przebiegu tego schorzenia musi występować bolesność podczas pociągania ku tyłowi podczas badania per rectum mięśnia łonowo-odbytniczego. W przypadku niewystępowania takiej bolesności rozpoznaje się nieokreślony czynnościowy ból odbytu i odbytnicy.

Zespół dźwigacza odbytu – diagnoza i leczenie


Aby potwierdzić zespół dźwigacza odbytu niezbędna jest wykonanie wnikliwych badań diagnostycznych. W tym celu najczęściej wykonywanym jest badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu specjalnego aparatu przez odbyt do przewodu pokarmowego. Pozwala to na ocenę odbytu i odbytnicy oraz umożliwia wykluczenie procesu nowotworowego. Jeśli zespół dźwigacza odbytu zostanie potwierdzony nie stanowi on zagrożenia, jednak powoduje uporczywe, nieprzyjemne dolegliwości, które upośledzają w znacznym stopniu funkcjonowanie. Leczenie może powodować różne trudności, zwłaszcza w przypadku chorób współistniejących. Próbuje się stosować różne metody, które mają na celu zmniejszenie napięcia mięśni dźwigaczy odbytu. Np. działa się na mięśnie dźwigacze odbytu wysokim napięciem. Zalecane są również odpowiednie ćwiczenia fizyczne mięśni miednicy oraz masaże lecznicze. Stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Istotną kwestią w zespole dźwigacza odbytu jest zapobieganie tej dolegliwości. Wówczas należy starać się unikać przedłużającego się siedzenia, zwłaszcza jeśli w miejscu pracy również przyjmujemy pozycję siedzącą. Ważnym elementem jest również umiarkowana aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie tej okolicy oraz przyczynia się do ogólnej poprawy funkcjonowania organizmu.

Obserwuj nas w
autor
Gracjana Gronowska

Gracjana Gronowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko