Pacjenci.pl Zdrowie Złamania kości przedramienia
pixabay.com

Złamania kości przedramienia

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Budowa przedramienia

Przedramię jest częścią kończyny górnej znajdującą się między nadgarstkiem a stawem łokciowym. Przedramię tworzą dwie kości długie: kość promieniowa i kość łokciowa. Kość promieniowa składa się z trzonu i dwóch końców – bliższego i dalszego. Końcem bliższym kości promieniowej jest jej głowa, oddzielona od trzonu szyjką, natomiast koniec dalszy jest główną częścią stawu promieniowo-nadgarstkowego. Kość łokciowa, jako kość długa, także zbudowana jest z trzonu oraz końców bliższego i dalszego. Na koniec bliższy kości łokciowej składają się dwa wyrostki (łokciowy i dziobaty) oraz dwie wklęsłe powierzchnie stawowe (wcięcia bloczkowe i promieniowe). Koniec dalszy tej kości składa się z głowy oraz wyrostka rylcowatego. Do kości przedramienia przyłączone są liczne mięśnie uczestniczące w poruszaniu palcami, prostowaniu nadgarstka odraz skręcaniu przedramienia.

Przyczyny i objawy złamań kości przedramienia

Złamania kości przedramienia są dosyć częste i powstają zazwyczaj na skutek nagłego urazu, np. podczas upadku lub wypadku samochodowego. Złamania mogą być zamknięte, gdy uszkodzeniu ulega jedynie kość lub otwarte, gdy oprócz złamania kości dochodzi także do przerwania innych tkanek i struktur w jej sąsiedztwie, np. skóry. Złamania otwarte są zazwyczaj bardziej bolesne i trudniej się goją ze względu na możliwość ich zakażenia.

Objawami złamania kości przedramienia są:

  • silny ból,

  • obrzęk w miejscu urazu,

  • krwiak i zasinienie,

  • deformacja przedramienia,

  • brak ruchomości złamanej kończyny,

  • tkliwość,

  • bezwładne zwisanie przedramienia,

  • patologiczna ruchomość stawu promieniowo-łokciowego,

  • bolesność podczas poruszania dłonią.

Złamanie może dotyczyć każdej kości przedramienia osobno lub obu na raz.

Rozpoznanie złamań kości przedramienia

Podczas stawiania diagnozy kluczowe są informacje uzyskane od pacjenta, dotyczące okoliczności i mechanizmu powstania złamania. Specjalista dokładnie bada pacjenta, a następnie kieruje go na badanie RTG pozwalające na uwidocznienie struktur kostnych i zlokalizowanie przebiegu złamania. Jeśli złamanie jest skomplikowane, konieczne może być wykonanie obrazowania metodą tomografii komputerowej

Leczenie złamań kości przedramienia

Leczenie złamania kości przedramienia jest zazwyczaj długim procesem. Jeżeli w trakcie złamania nie doszło do powstania wielu odłamów kości a złamanie jest zamknięte, zazwyczaj stosowane jest leczenie zachowawcze polegające na unieruchomieniu dolnej części kończyny na kilka tygodni. Do unieruchomienia przedramienia mogą być zastosowane: opatrunek gipsowy, szyna unieruchamiająca lub orteza.

Jeżeli nastawienie złamania jest bardzo trudne ze względu na ilość powstałych odłamów kostnych, konieczne jest leczenie operacyjne.

Po zrośnięciu kości, a nawet w trakcie okresu unieruchomienia, konieczna jest rehabilitacja prowadzona w porozumieniu z ortopedą. Rehabilitacja pozwala na przywrócenie siły mięśniowej, prawidłową mineralizację kości oraz przywrócenie funkcji kończyny.

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko