Pacjenci.pl Zdrowie Złamania rzepki
pixabay.com

Złamania rzepki

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Funkcje rzepki

Podstawową funkcją rzepki jest umożliwienie wyprostu kolana – rzepka zwiększa kąt, pod jakim ścięgno czworogłowe może działać na kość udową. Rzepka ma także za zadanie chronić staw kolanowy od przodu.

Przyczyny powstawania złamań rzepki

Złamania rzepki powstają na ogół na skutek bezpośredniego urazu. Złamania tego typu nie zdarzają się raczej u dzieci, u których kość ta nie jest jeszcze całkowicie uwapniona.

Dodatkowo złamania rzepki mogą powstawać w wyniku powtarzających się urazów – są to tak zwane złamania przeciążeniowe. Rzepka może też ulec uszkodzeniu podczas zwichnięcia urazowego.

Złamania rzepki są zazwyczaj złamaniami zamkniętymi (bez przerwania powłok skórnych) i różnią się w zależności od miejsca przerwania ciągłości kości.

Objawy złamania rzepki

Nasilenie objawów zależy od typu i rozległości złamania, a także urazu, który jest jego przyczyną. Najczęściej występują:

  • ból kolana nasilający się przy każdym jego ruchu;

  • zmiana wyglądu stawu kolanowego – może dojść do przemieszczenia rzepki;

  • krwiak;

  • zmniejszenie stabilności kończyny dolnej;

  • ograniczenie ruchomości stawu kolanowego.

Diagnozowanie złamania rzepki

Oprócz potwierdzenia występowania objawów, do rozpoznania złamania rzepki konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych – najczęściej zdjęć RTG. W przypadku złożonych złamań lub niewielkich pęknięć konieczne może być obrazowanie tomografią komputerową lub rezonansem magnetycznym, pozwalające na zlokalizowanie wszystkich uszkodzonych fragmentów kości.

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja