Acard
Acard - skład
Każda tabletka zawiera substancję czynną w postaci 75 mg kwasu acetylosalicylowego. Enzym hamuje agregację płytek krwi. Preparat jest dostępny bez recepty, występują także inne wielkości dawek (150 i 300 mg). Stosuje się je dojelitowo, jednak otoczka sprawia, że kwas nie podrażnia błony śluzowej żołądka i zostaje metabolizowany do kwasu salicylowego, który wiąże się z osoczem. W skład każdej tabletki, oprócz substancji czynnej, wchodzą także: skrobia kukurydziana, celuloza sproszkowana, karboksymetyloskrobia sodowa. Otoczka chroniąca soki żołądkowe przed działaniem kwasu jest złożona z hypromelozy, kopolimeru kwasu metakrylowego, talku, dwutlenku tytanu, krzemionki koloidalnej, wodorowęglanu sodu, laurylosiarczanu sodu, cytrynianu trietylu i emulsji antypiennej.
Acard - dawkowanie
Tabletki powinno przyjmować się w całości poprzez połknięcie po posiłku. Producent nie wyróżnia konkretnej dawki, powinna ona zostać wyznaczona przez lekarza po uprzedniej konsultacji. Standardowe zalecenia w przypadku choroby wieńcowej, niedokrwiennego udaru mózgu, miażdżycy tętnic obwodowych, angioplastyki wieńcowej i wszczepienia pomostów zakładają przyjmowanie jednej tabletki o masie 75 mg na dobę. Terapia profilaktyczna, zapobiegająca zakrzepicy żylnej, wieńcowej lub zatorowi płucnemu wymaga zwiększenia dawki do dwóch tabletek. W przypadku nagłych incydentów tj. zawał serca, kardiolog może zalecić jednorazowe przyjęcie kilku tabletek. Przy pominięciu jednej dawki nie należy następnego dnia „nadrabiać zaległości” zwiększając liczbę tabletek.
Acard – przedawkowanie
Objawy przedawkowania wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Może wystąpić gorączka, wymioty i nudności. Odczuwalne szumy uszne powstaną w skutek wahania ciśnienia. Do symptomów należy także wysypka na skórze o czerwonym kolorze i zaburzenia widzenia, a w ostrym przedawkowaniu drżenie kończyn, majaczenie i potliwość. W najgorszej sytuacji, obciążony kwasem acetylosalicylowym pacjent zapadnie w śpiączkę farmakologiczną.
Acard – przeciwwskazania
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy to główne przeciwwskazaniem przed przyjmowaniem leku. Acard nie jest wskazany dla chorujących na nowotwory (szczególnie w terapiach cytostatycznych). kobiety w trzecim trymestrze ciąży i astmatyków. W niektórych sytuacjach substancja czynna może nasilić objawy związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Leku powinni unikać pacjenci cierpiący na niewydolność nerek i wątroby i choroby wrzodowe dwunastnicy.