pixabay.com

Aclexa

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Aclexa - skład

W opakowaniu znajduje się 100 lub 200 mg twardych kapsułek. Każda z nich zawiera substancję czynną, celekoksyb oraz substancje pomocnicze: laktozę bezwodną, powidon K30, kroskarmelozę sodową, laurylosiarczan sodu, stearynian magnezu. Otoczka kapsułki składa się z żelatyny i dwutlenku tytany. Okres ważności leku wynosi 2 lata. Aclexa powinna być przechowywana w temperaturze poniżej 25 ̊C, w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Aclexa - dawkowanie

Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze dnia. Dawka jest dobierana przez lekarza na podstawie wywiadu i po określeniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz choroby, którą aclexa powinna wyleczyć. Choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów wymaga zazwyczaj dawki 200 mg substancji czynnej, przyjmowanej raz lub dwa razy dziennie po 100 mg. W razie konieczności lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do 400 mg na dobę (to dawka maksymalna, której nie należy przekraczać). Każde przyjęcie dodatkowej liczby kapsułek wymaga zgłoszenia tego faktu lekarzowi.

Aclexa - działanie

Aclexa jest przeznaczona do leczenia symptomów reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i choroby zwyrodnieniowej stawów. W skutek utrzymywania nieregularnej pozycji ciała stawy ludzkiej ulegają zwyrodnieniu. Organizm zaczyna wytwarzać prostaglandyny, powodujące rozwój stanu zapalnego. Inhibitory enzymu COX-2 znajdujące się w celekoksybie (substancji czynnej) ograniczają uwalnianie się prostaglandyny i tym samym redukują dolegliwości bólowe.

Aclexa – przeciwwskazania

Aclexa nie może być przyjmowana, jeśli u chorego wystąpi uczulenia na substancję czynną lub którąś z pozostałych substancji pomocniczych. Nie należy przyjmować leku przy stwierdzonej nadwrażliwości na sulfonamidy i podczas aktywnej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy (szczególnie gdy pojawiają się krwawienia z jelit lub żołądka). W chorobach tętnic obwodowych i po przebytych zabiegach kończyn dolnych również zakazuje się stosowania leku, ponieważ substancja czynna może doprowadzić do zaburzenia krzepliwości krwi. Kolejne przeciwwskazania to: rozpoznana niewydolność serca, choroby naczyniowo-mózgowe, przebyty zawał serca. Terapia z wykorzystaniem aclexy nie może być kontynuowana, jeżeli po zażywaniu leków zawierających kwas acetylosalicylowy wystąpiły objawy astmy, krwotok z nosa, polipy i inne reakcje alergiczne (obrzęki twarzy i jamy ustnej, trudności w oddychaniu).

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko