pixabay.com

Aescin

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Aescin – skład i dawkowanie

Aescin należy przyjmować doustnie,  jednorazowo i profilaktycznie do 16 godzin przed operacją chirurgiczną lub regularnie, 3 razy dziennie po 2 tabletki. Preparat powinno się zażywać po posiłku, popijając dużą ilością wody. Dawka substancji czynnej może być zwiększona w przypadku przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Zmiana dawkowania dotyczy także osób w podeszłym wieku, w przypadku pominięcia dawki nie wolno stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia substancji czynnej. Leczenie podtrzymujące z ograniczoną dawką stosuje się po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia dawkowania, jeśli lekarz stwierdzi taką konieczność. W skład leku wchodzi substancja czynna – alfa-escyna (przeciwzapalna mieszanina saponin nasion kasztanowca) oraz substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon, talk, stearynian magnezu. Otoczka zawiera talk, dwutlenek tytanu (E 171), powidon, polisorbat 80, kopolimer kwasu metakrylowego, akrylan etylu, karboksymetylocelulozę sodu, żółcień pomarańczową (E 110) i 30% emulsję symetykonu. Aescin można nabyć w postaci tabletek powlekanych, opakowanie posiada 30 lub 90 sztuk. Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.

Aescin – działanie

Poprzez stosowanie leku napięcie naczyń krwionośnych (substancja czynna zwiększa ich elastyczność jednocześnie zmniejszając przepuszczalność) ulega poprawie a krwiaki i obrzęki szybciej się wchłaniają. Wystąpienie krwiaków po zabiegu chirurgicznym narządów ruchu zmniejsza się przy profilaktycznym przyjmowaniu Aescinu. Stosowanie preparatu jest wskazane przy leczeniu żylaków odbytu i kończyn dolnych, w stanach przewlekłej niewydolności żylnej, zapaleniu kończyn dolnych i profilaktycznie w leczeniu krwiaków pooperacyjnych i pourazowych.

Aescin –  przeciwwskazania i środki ostrożności

Nietolerancja cukrów musi zostać zasygnalizowana lekarzowi przed rozpoczęciem terapii. Lek nie może być przyjmowany po stwierdzeniu nadwrażliwości na substancję czynną lub składnik pomocniczy produktu. Przeciwwskazania dotyczą zaawansowanej niewydolności nerek oraz kobiet ciężarnych, planujących ciąże i karmiących piersią. Jeśli po zastosowaniu Aescinu wystąpiło zapalenie skóry, zakrzepowe zapalenie żył, wrzody podskórne i stwardnienia (w postaci grudek), ostre bóle skórne, obrzęk kończyny dolnej, niewydolność serca lub nerek, należy natychmiastowo skonsultować się z lekarzem. Podczas przyjmowania preparaty równocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi, parametry krzepnięcia krwi powinny być ściśle kontrolowane. Należy też pamiętać, że Aescin stanowi uzupełnienie, lecz nie zastępuje środków zapobiegawczych, niwelujących żylaki i niewydolność kończyn dolnych, tj. pończochy uciskowe czy okłady z zimnej wody. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat nie może przyjmować preparatu. Antybiotyki na bazie cefalosporyny mogą nasilać działanie substancji czynnej produktu. Z powodu wysokiej toksyczności aminoglikozydów i ich szkodliwego wpływu na nerki nie zaleca się stosowanie antybiotyków aminoglikozydowych w kombinacji z Aescinem.

Aescin – działania niepożądane

Pojawienie się niepokojących objawów, szczególnie miejscowej wysypki skórnej i krwawienia powinno skutkować odstawieniem leku i konsultacji z lekarzem. U 1 do 10 na 1000 pacjentów zaobserwowano zawroty i bóle głowy, biegunki, nudności, wymioty i uczucie dyskomfortu w żołądku. Reakcje alergiczne skóry (pokrzywka, rumień, wypryski, świąd) występują rzadziej. Natomiast ciężkie uczulenia połączone z krwawieniem, zaburzenia rytmu serca, krwotoki z dróg rodnych i nadciśnienie tętnicze odnotowano u mniej niż 1 na 10 tys. pacjentów.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko