pixabay.com

Aflavic

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Aflavic – co to jest?

Aflavic to lek w postaci tabletek, zawierający zmikronizowaną diosminę, która w znacznym stopniu poprawia napięcie ścian żylnych. Dzięki temu naczynia krwionośne są chronione a ich przepuszczalność ulega normalizacji. Wskazania do stosowania leku to zaostrzone dolegliwości spowodowane żylakami odbytu oraz niewydolność krążenia żylnego objawiająca się bólem i uczuciem ciężkości kończyn dolnych.

Aflavic – skład i dawkowanie

W skład leku wchodzi substancja czynna w postaci zmikronizowanej diosminy (w każdej tabletce znajduje się 600 mg) oraz substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy, powidon, sodu laurylosiarczan. Otoczka zawiera tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000, hypromelozę, laktozę jednowodną i żółty tlenek żelaza (E172). Terapia polega na leczeniu objawów i powinna zostać zakończona w możliwie najszybszym czasie. Dawkowanie różni się w zależności od leczonej dolegliwości. W przypadku żylaków odbytu zaleca się 2-3 tabletki na dobę przyjmowane w trakcie posiłków, natomiast podczas niewydolności krążenia żylnego powinno się przyjmować 1 tabletkę dziennie na czczo. Pominięcie dawki nie może zostać uzupełnione zwiększoną ilością substancji czynnej. Jeśli objawy spowodowane żylakami odbytu nie ustąpią po zakończeniu okresu przyjmowania Aflavicu, lekarz może zalecić przeprowadzenie badania proktologicznego.

Aflavic – przeciwwskazania i środki ostrożności

Należy poinformować lekarza o stwierdzonej nietolerancji określonych cukrów, ponieważ Aflavic posiada laktozę jednowodną, która może uczulać. Lek nie może być stosowany w przypadku nadwrażliwości (reakcji alergicznej) na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Przyjmowanie leku w celu zahamowania dolegliwości żylaków odbytu może doprowadzić do nasilenia tych objawów. W takim przypadku proktolog powinien zadecydować o zmianie metody leczenia. Aflavic może być wykorzystywany równolegle z innymi lekami podawanymi doodbytniczo. Kruchość naczyń i dolegliwości naczyniowe nie ustępujące do 15 dni od momentu rozpoczęcia dawkowania wymagają konsultacji z lekarzem. Nie zbadano interakcji preparatu z innymi lekami, jednak należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie medykamentach. Nie jest znana szkodliwość diosminy na płód i rozwój dziecka karmionego piersią, dlatego kobiety planujące ciążę, ciężarne i matki karmiące powinny przyjmować lek tylko w razie takiej konieczności, po uprzednim zaleceniu lekarskim. Niebezpieczeństwo związane z przedawkowaniem nie zostało zbadane.

Aflavic – możliwe działania niepożądane

Wszelkie skutki uboczne spowodowane przyjmowaniem Aflavicu powinny zostać zgłoszone lekarzowi lub farmaceucie. Działanie niepożądane, które mogą wystąpić to: zawroty i bóle głowy, obniżenie nastroju, skórne reakcje alergiczne (pokrzywka, świąd, wysypka) oraz dolegliwości układu pokarmowego (biegunki, wymioty, nudności, niestrawność). Łagodne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz niezbyt uciążliwe problemy żołądkowe nie wymagają odstawienia preparatu.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko