Afrin
Afrin – skład
Aerozol składa się z substancji czynnej w formie chlorowodorku oksymetazoliny (0,5 mg/ml) i substancji pomocniczych, do których zalicza się: edetynian disodu, fosforan disodu, jednowodny diwodorofosforan sodu, powidon K29-32, chlorek benzalkoniowy (0,25 mg/ml). Makrogol 1450, wodę oczyszczoną, alkohol benzylowy (2,5 mg/ml), celulozę mikrokrystaliczną, karmelozę sodową, aromat cytrynowy, alkohol i DL-alfa-tokoferol. Afrin jest dostępny w formie białego, lepkiego roztworu w plastikowej butelce chroniącej przed światłem, razem z plastikową pompką służącą do rozpylenia aerozolu.
Afrin – sposób podawania
Przed pierwszym użyciem należy przygotować rozpylacz za pomocą kilkukrotnego naciskania pompki, aż do uzyskania pełnego rozpylenia. Przed zaaplikowaniem butelkę trzeba wstrząsnąć, następnie umieścić koniec dozownika w otworach jamy nosowej i rozpylić substancję przy jednoczesnym nosowym wdechu powietrza. Po każdym zastosowaniu dozownik powinien być dokładnie oczyszczony.
Afirn - stosowanie
Afrin Nd jest dostępny w postaci aerozolu, który należy aplikować do nosa. Roztwór udrażnia drogi oddechowe, naczynia krwionośne zatkanego przez wydzielinę nosa zostają zwężona, przez co proces oddychania przebiega bardziej komfortowo. Afrin jest przeznaczony do objawowego leczenia zatkanego nosa w przypadku kataru siennego, przeziębienia i zapalenia zatok. Zaleca się aplikowanie produktu co 12 godzin, przez 7 dni. Jeśli stan pacjent nie poprawił się lub uległ pogorszeniu, lekarz powinien wyznaczyć alternatywną metodę leczenia.
Afrin – przeciwwskazania
Dzieci poniżej 3. roku życia nie mogą stosować aerozlu. Zabrania się przyjmowania leku, jeśli pacjent jest uczulony na chlorowodorek oksymetazoliny lub jeden z pozostałych składników produktu. Przeciwwskazania dotyczą także chorych przyjmujących tzw. inhibitory MAO (są to leki stosowane u pacjentów z depresją, chorobą Parkinsona i innymi chorobami psychoaktywnymi), ponieważ może dojść do wzrostu ciśnienia krwi w skutek działania oksymetazoliny. Zabrania się użytkowania leku Afrin w chorobie jaskry (z powodu wzrostu ciśnienia w oku) i u pacjentów, którym klinicznie usunięto przesadkę mózgową, u chorych na chorobę wieńcową i lewokomorową niewydolność serca. Podanie leku wyklucza również zapalenie skóry i śluzówki w przedsionku nosa, z tendencją do tworzenia się strupów zapalnych (suche, zanikowe zapalenie błony śluzowej).
Afrin – środki ostrożności
Alkohol benzylowy zawarty w leku może powodować reakcję alergiczną, z kolei środek konserwujący produktu (chlorek benzalkoninowy) zwiększa ryzyko podrażnienia i obrzęku wewnątrz nosa przy dłuższym użytkowaniu. Przed rozpoczęciem stosowania produktu należy poinformować lekarza o występującej chorobie wieńcowej, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, nadczynności tarczycy i trudnościach w oddawaniu moczu w wyniku przerostu gruczołu krokowego. Przyjmowanie leku przez dłuższy czas może doprowadzić do uczucia zatkanego nosa. Brak poprawy lub nasilenie objawów po 7 dniach od rozpoczęcia aplikowania aerozolu wskazuje na konsultację z lekarzem. Nie stwierdzono negatywnego wpływu leku na ciążę, jednak przed zastosowaniem przez ciężąrną kobietę potrzebna będzie konsultacja lekarska, istnieje bowiem ryzyko zmniejszenia perfuzji łożyskowej w skutek długotrwałego przyjmowania preparatu. Natomiast przenikanie oksymetazoliny do mleka kobiety karmiącej nie zostało potwierdzone badaniami, ze względu na brak danych o szkodliwości Afrin nie powinien być używany w okresie karmienia piersią.
Afrin – możliwe działania niepożądane
Niezbyt często, u mniej niż 1 na 100 osób zaobserwowano podrażnienie błony śluzowej nosa, suchość, wzmożone kichanie, podrażnienie jamy ustnej lub gardła i uczucie zatkanego nosa. Do rzadziej występujących objawów zalicza się: niepokój, drażliwość, zmęczenie, zaburzenia kardiologiczne (kołatanie i przyspieszenia akcji serca), podniesienie ciśnienia krwi, bóle głowy, obrzęk błony śluzowej nosa, zaczerwienienia, miejscową wysypkę i zaburzenia widzenia.