Pacjenci.pl Zdrowie Aglan 15
pixabay.com

Aglan 15

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Aglan 15 - skład

Aglan 15 można nabyć w postaci okrągłych, jasnożółtych i obustronnie wypukłych tabletek z wytłoczeniami po jednej stronie i gładkimi po drugiej. Tabletka może zostać podzielona na dwie równe dawki, zawiera 15 mg substancji czynnej w postaci meloksykamu i substancje pomocnicze: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, bezwodną krzemionka koloidalną, stearynian magnezu, dwuwodny cytrynian sodu i krospowidon typu A. Lek jest ważny przez okres 3 lat. W opakowaniu może znajdować się 10, 20, 30, 60 lub 100 tabletek, jednak nie wszystkie typy są dostępne do zakupu.

Aglan 15 – zastosowanie i działanie

Preparat jest wskazany dla byłych sportowców zawodowych, osób w podeszłym wieku, po urazach i wypadkach i pracujących fizycznie. Substancja czynna neutralizuje odpowiedź zapalną przejawiającą się sztywnością stawów, bólem, podwyższoną temperaturą i obrzękiem. Wchłanianie preparatu rozpoczyna się w przewodzie pokarmowym. Stężenie we krwi osiąga maksymalny poziom po upływie 5-6 godzin od doustnego podania. Aglan 15 przyczynia się do rozluźnienia bolesnego miejsca i złagodzenia obrzęku a zakres ruchu objętej bólem kończyny zwiększa się. Lek jest wykorzystywany w krótkotrwałym łagodzeniu zaostrzonych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów lub długotrwale, przy zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniu stawów lub zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

Aglan 15 – dawkowanie

Substancja czynna jest stosowana w formie zastrzyku domięśniowego, w zewnętrzną, górną część pośladka. Na początku leczenia mogą nasilić się bolesne objawy rwy kulszowej. Zaleca się wstrzykiwanie 7,5-15 mg substancji naprzemiennie, tj. raz w prawy a raz w lewy pośladek. Dawka dobowa powinna zostać przyjęta raz dziennie, w trakcie posiłku a następnie zapita wodą lub innym płynem. W celu uniknięcia działań niepożądanych zaleca się stosowanie możliwie najmniejszej dawki leku w jak najkrótszym czasie. Odpowiedź na leczenie pacjenta wymaga regularnej kontroli i oceny, szczególnie w sytuacji choroby zwyrodnieniowej stawów.

Aglan 15 – przeciwwskazania

Zabrania się przyjmowania zastrzyków w przypadku: ciężkiej niewydolności serca, nerek i wątroby, nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych lub uczulenie na substancje wykazujące podobne działanie (np. kwas acetylosalicylowy), krwawień przewodu pokarmowego i perforacji, choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy w postaci aktywnej lub nawracającej, krwawień z przewodu pokarmowego, naczyń mózgowych i innych. Dodatkowo nie wolno stosować Aglanu 15 osobom ze zdiagnozowaną astmą, polipami nosa, pokrzywką lub obrzękiem naczynioruchowym po przyjęciu leków z grupy NLPZ.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko