Albothyl
Albothyl – co to jest?
Albothyl to lek o kwaśnym odczynie, który niszczy bakterie odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego w pochwie. Globulki wymagające aplikacji wewnątrz pochwy uwalniają polikrezulen, który niszczy białka zmienione martwiczo i chorobowo, jednocześnie nie uszkadzając tkanek zdrowych. W opakowaniu znajduje się 6 globulek w 1 blistrze a także torebka z osłonkami na palec. Każda globulka zawiera 90 mg substancji czynnej w postaci polikrezulenu oraz substancje pomocnicze: makrogol 4000, makrogol 1500 i kwas edetynowy. Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym dla dzieci.
Albothyl - stosowanie
Albothyl jest przeznaczony do leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy. Substancja czynna zawarta w leku wykazuje działanie niszczące gram-dodatnie, gram-ujemne i beztlenowe bakterie. Zaleca się przyjmowanie jednej globulki na dobę co drugi dzień, przed snem. Produkt powinien być aplikowany do momentu ustąpienia objawów związanych z infekcją bakteryjną, lecz nie dłużej niż przez 9 dni. Utrzymanie objawów przez dłuższy czas lub ich nawrót po zakończeniu terapii wymaga konsultacji z lekarzem w celu ustalenia alternatywnej metody leczenia. Dla ułatwienia aplikacji, globulkę można zwilżyć wodą, po czym wprowadzić głęboko do pochwy, w pozycji leżącej, na plecach. W celu uniknięcia zabrudzeń zaleca się noszenie podpasek w trakcie stosowania leku. Jeśli globulkę zaaplikował lekarz w gabinecie, należy umieścić tampon, a następnie usunąć go po upływie 1-2 godzin.
Albothyl – przeciwwskazania i środki ostrożności
Leku nie powinny stosować kobiety poniżej 18. roku życia oraz w okresie menopauzy, ponieważ brakuje danych na temat skuteczności w przypadku tych grup wiekowych. Albothyl nie może być przyjmowany, jeśli wystąpi uczulenia na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych produktu. Zabrania się korzystania z leku w trakcie miesiączek. Zawarty w globulkach polikrezulen prowadzi do nadżerek przełyku, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich połykać, a jeśli doszło do przypadkowego połknięcia, należy popić lek dużą ilością wody i niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Oddzielenie się chorobowych, martwiczych tkanek to naturalny efekt działania substancji czynnej i nie powinien być przyczyną niepokoju. Podczas przyjmowania leku należy wstrzymać korzystanie z tradycyjnych mydeł przeznaczonych do higieny intymnej z powodu ryzyka wystąpienia podrażnień. Podczas terapii oraz do 7 dni po jej zakończeniu nie wolno odbywać stosunków płciowych. Należy pamiętać, iż Albothyl leczy infekcje bakteryjne, nie chroni jednak przed zakażeniem wirusem HIV, kiłą i rzeżączką. Podczas użytkowania nie przykładać globulek do oczu, inaczej konieczna może być wizyta u okulisty. Pobrudzona lekiem skóra lub tkanina powinna być możliwie szybko przemyta wodą, zanim zabrudzone miejsce zdąży wyschnąć.
Albothyl – interakcja z innymi lekami i stosowanie w trakcie ciąży
Oddziaływanie substancji czynnej na inne, przyjmowane równolegle leki nie jest wykluczone, dlatego przed rozpoczęciem dawkowania należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych aktualnie medykamentach. W trakcie terapii nie powinno się stosować innych leków dopochwowych. W przypadku ciąży lek zaleca się tylko przy ściśle określonych sytuacjach po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Brakuje danych na temat przenikania substancji czynnej do mleka kobiety karmiącej piersią.