Pacjenci.pl Zdrowie Alerzina
pixabay.com

Alerzina

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Alerzina – co to jest?

Lek w postaci białych, okrągłych, powlekanych tabletek zawiera substancję czynną w postaci dichlorowodorku cetyryzny (10 mg w każdej tabletce). Oprócz tego w skład produktu wchodzą substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, laktoza jednowodna, krospowidon, talk, laktytol jednowodny, makrogol 3350, hypromeloza, dwutlenek tytanu (E171). Alerizna powinna być przechowywana w temperaturze poniżej 25oC, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Alerizna – dawkowanie

Dorosłym i dzieciom powyżej 12 lat zaleca się przyjmowanie 1 tabletki (10 mg) doustne raz na dobę, popijając ją szklanką wody. Dzieci w przedziale wiekowym 6-12 lat powinny stosować 5 mg (pół tabletki), dwa razy na dobę. Ograniczenia dawki wymagają pacjenci z niewydolnością nerek. Całkowity okres leczenia cetyryzyną nie powinien przekroczyć 10 dni. Każde przekroczenie dawki dobowej wymaga natychmiastowego zgłoszenia lekarzowi, istnieje ryzyko nasilenia się objawów niepożądanych tj. dezorientacja, zawroty i bóle głowy, obniżone samopoczucie, niepokój ruchowy, rozszerzone źrenice, przyspieszenie czynności serca, osłupienie, problemy z wydalaniem moczu, senność, biegunki czy świąd.

Alerzina - zastosowanie

Alerzinę stosuje się przy alergicznym nieżycie błony śluzowej nosa, występującym sezonowo lub przewlekle. Cetyryzyna zawarta w leku ogranicza aktywność histaminy odpowiedzialne za rozwój reakcji alergicznych. Objawy tj. kichanie, obrzęk błon śluzowych i katar są łagodzone w skutek działania substancji czynnej. Preparat jest także wskazany przy alergicznym zapaleniu spojówek i przewlekłej pokrzywce idiopatycznej.

Alerzina – przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie należy stosować leku, jeśli pacjent jest uczulony na cetyryzynę lub jeden ze składników pomocniczych oraz hydroksyzynę i pochodne piperazyny (substancje o podobnej charakterystyce znajdujące się w innych lekach). Przeciwwskazania obejmują chorych  na ciężką niewydolność nerek z klirensem kreatyniny poniżej 10 ml/min oraz pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktozy albo zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. W przypadku zdiagnozowanej niewydolności nerek konieczna jest porada lekarska w celu zmniejszenia dawki. Konsultacji wymagają również osoby chorujące na padaczkę lub ze skłonnością do występowania drgawek. Testy skórne mogą być przeprowadzane po upływie 3 dni od zakończenia stosowania preparatu. Interakcje między alkoholem a substancją czynną nie zostały zaobserwowane, jednak zaleca się unikania spożycia napojów alkoholowych w trakcie przyjmowania leku. Specyfika działania cetyryzyny nie zakłada interakcji z innymi środkami medycznymi przyjmowanymi równocześnie. Na wchłanianie substancji czynnej nie wpływa spożywanie pokarmów. Stosowanie Alerziny przez kobiety planujące ciążę i ciężarne powinno stosowane tylko w razie takiej konieczności po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Zabrania się przyjmowania produktu kobietom karmiącym piersią, ze względu na przenikanie substancji czynnej do organizmu dziecka poprzez mleko.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko