pixabay.com

Allegra

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Allegra – skład i dawkowanie

W opakowaniu znajduje się 10 tabletek powlekanych w kształcie kapsułki i w kolorze brzoskwiniowym. Substancję czynną leku Allegra stanowi chlorowodorek feksofenadyny (120 mg w każdej tabletce). W skład rdzenia kapsułki wchodzi: kroskarmeloza sodowa, żelowana skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna i stearynian magnezu. Natomiast otoczka zawiera: hypromelozę E-5, powidon, dwutlenek tytanu (E 171), bezbarwną krzemionkę koloidalną, makrogol 400 i mieszaninę tlenków żelaza (E 172). Zaleca się przyjmowanie jednej tabletki doustnie (120 mg) dziennie, przed posiłkiem, popijając ją wodą. Objawy powinny ustąpić do 5 dni od rozpoczęcia terapii, w innym razie konieczna jest konsultacja lekarska. Przyjęcie dawki większej niż zalecana może doprowadzić do typowych objawów przedawkowania: zawrotów głowy, senności, zmęczenia i suchości w jamie ustnej i powinny być zgłaszane lekarzowi lub w pobliskiej jednostce szpitalnej. W sytuacji pominięcia dawki, nie należy stosować dawki podwójnej celem uzupełnienia. Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25oC, w miejscu niewidocznym dla dzieci.

Allegra - zastosowanie

Lek Allegra hamuje dokuczliwe reakcje alergiczne. Chlorowodorek feksofenadyny stanowi substancję przeciwhistaminową, przeznaczoną do łagodzenia objawów kataru siennego (sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa), tj. kichanie, katar, zatkany nos, swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie oczu u osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Feksofenadyna jest czynnym metabolitem terfenadyny, wykazuje działanie blokujące wobec receptorów histaminowych typu I. W każdej tabletce znajduje się 120 mg substancji czynnej w formie leku histaminowego II generacji, która praktycznie nie wzmaga działania uspokajającego i senności. Redukcji ulegają także objawy skórne (swąd, pieczenie, pokrzywka, zaczerwienienie). Proces wchłaniania substancji czynnej następuje natychmiast po ustnym podaniu a stężenie maksymalne zostaje osiągnięte po 1-3 godzinach, przy czym najlepsze efekty działania leku są widoczne po 6 godzinach. Feksofenadyna zostaje usunięta w niezmienionej postaci razem z żółcią i uryną.

Allegra – przeciwwskazania

Przeciwwskazania dotyczą uczulenia na substancję czynną lub jeden z pozostałych składników produktu. Lek nie powinien być podawany kobietom karmiącym piersią. Stosowanie w okresie ciąży jest możliwe po uprzedniej decyzji lekarza, tylko przy zaistnieniu bezwzględnej konieczności.

Allegra – szczególne środki ostrożności

Działanie leku może przyspieszać akcję serca, powodując tachykardię i kołatania, dlatego szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z incydentami kardiologicznymi i chorobami krążenia. Uwagi wymagają także zaburzenia czynności wątroby i nerek. Pacjenci w podeszłym wieku muszą przyjmować Allegrę pod ścisłą kontrolą lekarza.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko