Pacjenci.pl Zdrowie Alpicort E
pixabay.com

Alpicort E

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Alpicort E – skład i dawkowanie

Alpicort E sprzedaje się w butelkach o objętości 100 ml, razem z aplikatorem i plastikowym zamknięciem. Lek składa się z trzech substancji czynnych: prednizolonu, benzoesanu estradiolu i kwasu salicylowego. Pozostałe składniki to: alkohol   izopropylowy,   glikol   propylenowy,   arginina i woda oczyszczona. Zaleca się przechowywanie produktu w temperaturze powyżej  30  °C. Przezroczysty bezbarwny roztwór nakłada się na skórę głowy raz dziennie, najlepiej wieczorem. W momencie ograniczenia objawów dawkowanie można ograniczyć do 2-3 razy w tygodniu. Po nasieniu roztworu na skórę z pomocą aplikatora należy wykonać delikatny, kilkuminutowy masaż. Zalecany czas trwania terapii wynosi 2-3 tygodnie.

Alpicort E – działanie

Łysienie stanowi nie tylko problem natury estetycznej, ale może również świadczyć o przebiegającej wewnątrz organizmu chorobie. Każdego dnia następuje fizjologiczna utrata ok. 45-100 włosów. Przekroczenie tej liczby oraz odrastanie włosów cieńszych i krótszych świadczy o postępującym łysieniu, które może mieć podłoże hormonalne. Lek Alpicort E jest przeznaczony do profilaktyki i leczenia różnych postaci łysienia, szczególnie przypadków androgenozależnych. Produkt zawiera syntetyczny estrogen, który wydłuża fazy wzrostu włosa oraz wykazuje działanie stymulujące. Osiągnięcie równowagi hormonalnej pozwala uzyskać gęste i bujne owłosienie. Alpicort E może być stosowany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

Alpicort E – przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania płynu w przypadku uczulenia na kwas salicylowy, prednizolon, benzoesan estradiolu lub jeden z pozostałych składników. Produktu nie powinny przyjmować niemowlęta, dzieci i młodzież poniżej 18 lat oraz pacjenci chorzy na nowotwory związane z estrogenami. Alpicort E jest wykluczony w przypadku niewyjaśnionych krwawień z narządów rozrodczych, grzybicach i infekcjach bakteryjnych na powierzchni skóry, schorzeń tj. ospa wietrzna, gruźlica, kiła oraz reakcji w postaci stanu zapalnego na szczepienia. Płyn nie może być używany wewnętrznie, w okolicach błon śluzowych, ust, oczu i genitaliów. Przeciwwskazania dotyczą także chorób skóry głowy i stanów zapalnych skóry związanych z podrażnieniem okolicy ust i trądziku różowatego z występującymi pryszczami ropnymi i zapalnymi.

Alpicort E – środki ostrożności

Glikol propylenowy zawarty w płynie może miejscowo podrażniać skórę. W skład leku wchodzi alkohol izopropylenowy, dlatego produkt należy stosować wyłącznie zewnętrznie i miejscowo na skórę głowy. Stosowanie przez okres dłuższy niż 2-3 tygodnie powinno przebiegać pod szczególną kontrolą lekarza w przypadku kobiet przyjmujących równolegle inne preparaty estrogenowe oraz chorych na endometriozę lub mastopatię. W trakcie aplikacji płynu należy omijać i chronić okolice oczu i błon śluzowych. Jeśli pojawią się zaburzenia wzroku, widzenie nieostre lub inne dolegliwości oczne, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Stosowanie zewnętrznie innych substancji czynnych powinno zostać przedstawione w wywiadzie medycznym, ponieważ składniki leku Alpicort E mogą nasilać ich działanie.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko