Pacjenci.pl Zdrowie Alpragen
pixabay.com

Alpragen

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Alpragen – skład i dawkowanie

Istnieją 3 dopuszczone do sprzedaży warianty leku, różniące się zawartością substancji czynnej w postaci alprazolamu: tabletki 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg, w opakowaniu po 30 lub 60 sztuk. W skład każdej tabletki wchodzą także substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna,  skrobia kukurydziana, benzoesan sodu, sól sodowa bursztynianu dioktylu, powidon, krzemionka koloidalna, sól sodowa glikolanu skrobi i stearynian magnezu. Otoczka składa się z indygotyny i erytrozyny. Czas leczenia powinien oscylować w granicach 8-12 tygodni. Standardowa dawka dla osób dorosłych wynosi 0,25-0,5 mg, przyjmowana 3 razy na dobę. Dawka może ulec zmniejszeniu w przypadku osób w podeszłym wieku, osłabionych i ze stwierdzoną niewydolnością wątroby lub nerek.

Alpragen – działanie

Alpragen wykazuje działanie uspokajające, nasenne i obniżające poziom lęku. Lek jest przeznaczony głównie do niwelowania ciężkich lęków i powinien być przyjmowany przez krótki okres. Alprazolam uaktywnia tzw. receptoy GABA znajdujące się w mózgu, które hamują aktywność w ośrodkowym układzie nerwowym. Preparat rozluźnia mięśnie, obniża napięcie mięśniowe i likwiduje lęk. Kuracja powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza, ponieważ substancja czynna charakteryzuje się wprawdzie dużą skutecznością, ale jest także silnie uzależniająca.

Alpragen = przeciwwskazania

Leku nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na alprazolam, benzodiazepiny lub któryś z pozostałych składników. Pozostałe przeciwwskazania obejmują: osłabienie mięśni, trudności z oddychaniem i chorobę płucną, stwierdzony zespół bezdechu sennego, ciężką niewydolność wątroby i zdiagnozowaną jaskrę. Alpragen nie może być stosowany przez osoby nadużywające alkoholu lub inne środków odurzających.

Alpragen = środki ostrożności

Konsultacji lekarskiej przed użyciem leku wymagają pacjenci cierpiący na długotrwałe problemy z płucami, łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Preparat może wzmagać uczucie senności i osłabienia u osób w podeszłym wieku, zwiększając ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia upadków. Myśli samobójcze towarzyszące depresji i zaburzeniom lękowym mogą nasilić się pod wpływem alprazolamu, dlatego chorzy powinni skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie innych leków związanych z bezsennością i zaburzeniami lękowymi powinno zostać zasygnalizowane w wywiadzie medycznym. Pacjenci z zaburzeniami osobowości powinni zachować szczególne środki ostrożności, natomiast w przypadku problemów z nadużywaniem alkoholu lub środków odurzających w przeszłości lekarz może zadecydować o dodatkowej, specjalnej pomocy, umożliwiającej odstawienie leku Alpragen. W przypadku kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią, wymagane jest omówienie z lekarzem potencjalnych korzyści z jego stosowania w stosunku do ewentualnych szkód, które mógłby wywołać.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko