Pacjenci.pl Zdrowie Ambroksol Nycomed
pixabay.com

Ambroksol Nycomed

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Ambroksol Nycomed – co to jest?

Lek Ambroksol Nycomed ma postać syropu o brzoskwiniowym smaku i zapachu. W jego skład wchodzi substancja czynna w postaci chlorowodorku ambroksolu (30 mg w 5 ml syropu) oraz składniki pomocnicze: sorbitol ciekły niekrystalizujący (E 420), glicerol, kwas benzoesowy (E 210), glikol propylenowy, aromat brzoskwiniowy AR0059, sacharyna sodowa (E 954) oraz woda oczyszczona. W każdym opakowaniu znajduje się butelka o pojemności 160 ml z dołączoną miarką lub łyżką miarową PP. Lek jest ważny do 6 miesięcy od momentu pierwszego otwarcia, należy przechowywać go w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25ºC.

Ambroksol Nycomed – wskazania i dawkowanie

Wskazaniem do zastosowania leku są choroby płuc i oskrzeli o przewlekłym lub ostrym przebiegu, w których wydzielanie i transport śluzu uległ zaburzeniu. W drzewie oskrzelowym przebiega proces wydzielania śluzu. Substancja czynna rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie, pobudzona zostaje aktywność rzęsek nabłonka, w skutek czego transport śluzu odbywa się sprawniej. Ambroksol Nycomed przyjmuje się doustnie. Standardowa dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia wynosi 10 ml syropu, 2 razy na dobę. Załączona do opakowania miarka umożliwia dokładnie odmierzanie leku. Po początkowym okresie leczenia dawka może ulec zmniejszeniu o połowę (po upływie 14 dni). Modyfikacji dawkowania wymagają pacjenci z zapaleniem dróg oddechowych o ostrym charakterze. Niekorzystne dla zdrowia objawy przedawkowania nie zostały zaobserwowane, jednak każde spożycie substancji czynnej w nadmiarze należy zgłaszać lekarzowi. Poprawa stanu zdrowia powinna nastąpić po 4-5 dni od początku dawkowania, jeśli pacjent nie zauważył polepszenia, lub jego stan uległ pogorszeniu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Ambroksol Nycomed – przeciwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazania obejmują pacjentów nadwrażliwych na substancję czynną lub jeden z pozostałych składników preparatu. Nie wolno stosować leku Ambokrsol Nyksomed w przypadku dziedzicznej nietolerancji fruktozy. Ciężkie zaburzenia czynności nerek i wątroby powinny być zgłaszane lekarzowi przed rozpoczęciem dawkowania. Istnieje ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji skórnych w skutek zażywania syropu, dlatego wszelki dolegliwości, w tym wysypki i zmiany w obrębie błon śluzowych nosa, gardła, oczu i narządów płciowych powinny być niezwłocznie zgłaszane lekarzowi. Stosowanie leki nie jest zalecane kobietom ciężarnym, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Substancja czynna zawarta w syropie przenika do mleka kobiety karmiącej, dlatego nie zaleca się przyjmowania syropu w okresie laktacji. Konsultacji lekarskiej przed spożyciem wymagają wszyscy pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów. Wykazane są niewielkie właściwości przeczyszczające syropu.

Ambroksol Nycomed – możliwe działania niepożądane

Stosowanie leku powinno być natychmiastowo przerwane, jeśli pojawią się objawy ciężkiej reakcji alergicznej z obrzękiem w obrębie twarzy oraz wstrząs anafilaktyczny. U 1 do 10 na 100 pacjentów zaobserwowano nudności, zaburzenia smaku i wrażenie drętwienia jamy ustnej, gardła i języka. Rzadziej wystąpiły dolegliwości układu pokarmowego (biegunki, wymioty, bóle brzucha, niestrawność) oraz suchość błony śluzowej jamy ustnej. Najrzadziej (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów) odnotowano reakcje nadwrażliwości, pokrzywkę i wysypkę. Z nieznaną częstotliwością pojawiają się następujące objawy: ciężkie reakcje skórne (zespół Stevena-Johnsona, toksyczna martwica naskórka, uogólniona krostkowica o ostrym charakterze, rumień wielopostaciowy), suchość gardła oraz reakcje anafilaktyczne (świąd, wstrząsy i obrzęki).

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko