Pacjenci.pl Zdrowie Amoksiklav – wskazania do stosowania, dawkowanie, środki ostrożności
https://pixabay.com

Amoksiklav – wskazania do stosowania, dawkowanie, środki ostrożności

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Amoksiklav – charakterystyka leku

Amoksiklav to antybiotyk z grupy penicylin. W jego skład wchodzi amoksycylina oraz kwas klawulonowy. Amoksycylina działa bakteriobójczo, jednak czasem jej działanie może zostać zahamowane. Jest ona podatna na β-laktamazy produkowane przez bakterie, co może prowadzić do jej rozkłady. Temu rozkładowi amoksycyliny przeciwdziała kwas klawulonowy, dlatego zestawienie w jednym antybiotyku tych dwóch związków daje większe szanse na doprowadzenie do lizy bakterii i na wyleczenie pacjenta z zakażenia.

Amoksiklav- wskazania

Amoskiklav stosuje się zarówno u dorosłych jak i dzieci. Podaje się go np., w przypadku zakażenia dróg oddechowych, zakażenia ucha środkowego, zakażenia zatok przynosowych, zakażenia skóry oraz tkanek miękki, zakażeń stomatologicznych, zakażeń stawów oraz kości.

Amoksiklav – przeciwwskazania

Amoksiklav nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na amoksycylinę, penicylinę, kwas klawulonowy ani żaden inny składnik leku. Nie mogą go też zażywać pacjenci, u których wystąpiła ciężka reakcja uczuleniowa na inny antybiotyk np. obrzęki twarzy lub szyi, wysypka skórna. Także osoby, które mają lub miały zaburzenia czynności wątroby, nie powinny po niego sięgać. Ostrożnie do stosowania Amoksiklavu powinny podchodzić również osoby chore na mononukleozę zakaźną, nie oddające regularnie moczu lub też mające zaburzenia nerek czy wątroby.

Amoksiklav – interakcje z innymi lekami

Na wizycie lekarskiej pacjent zawsze powinien powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekarstwach, czy to branych regularnie i na stałe czy też tymczasowo. Należy też powiedzieć o wszystkich przyjmowanych suplementach oraz ziołach, bo one również mogą wchodzić w reakcję z Amoksiklavem. Do interakcji między antybiotykiem może dojść przede wszystkim w kontakcie z lekami przyjmowanymi podczas leczenia dny moczanowej (probenecyd, allopurynol), lekiem stosowanym w leczeniu raka oraz chorób reumatycznych  (metotreksat), lekiem zapobiegającym odrzuceniu przeszczepu (mykofenolan mofetylu).

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko