Pacjenci.pl Zdrowie Ampicylina – dawkowanie, wskazania, działania niepożądane
https://pixabay.com

Ampicylina – dawkowanie, wskazania, działania niepożądane

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Ampicylina – charakterystyka leku

Ampicylina to antybiotyk β-laktamowy z grupy aminopenicylin. Nie działa ona na każdy rodzaj bakterii, gdyż część z nich potrafi produkować β-laktamazy, które hamują aktywność ampicyliny. Te jednak, które nie potrafią, są przez nią skutecznie niszczone. Bakteriobójcze działanie wykazuje ampicylina wobec: Haemophilus inflenzae, Salmonella spp., Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Listeria monocytogenes.

Ampicylina – wskazania

Wskazaniem do zastosowania ampicyliny jest m.in. pozaszpitalne zapalenie płuc u dorosłych, zakażenia wczesne u noworodków skojarzone z gentamycyną, bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenie krwi oraz zakażenie wsierdzia spowodowane przez Enterococcus spp., zakażenie wywołane przez Listeria monocytogenes, zakażenia układu moczowego spowodowane przez Enterococcus faecalis oraz Streptococcus agalactiae.

Ampicylina – dawkowanie

Dawkowanie Ampicyliny jest ustalane przez lekarza i często podawane przez lekarza lub pielęgniarkę (np. w szpitalu). W przypadku dzieci o masie ciała poniżej 40 kg lek ten podaje się w zależności od schorzenia. U noworodków, u których doszło do wczesnego zakażenia zazwyczaj podaje się lek z Ampicyliną w ilości 100-200 mg/ kg masy ciała a dobę w dawkach podzielonych. Jeśli noworodki są leczone z powodu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to u maluchów do 7 doby życia podaje się go od 150-300 mg/kg masy ciała na dobę w 3 dawkach podzielonych. Jeśli noworodki znajdują się między 8 a 28 dniem życia podaje się lek z Ampicyliną w dawce 300-400 mg/kg masy ciała na dobę w 3-4 dawkach podzielonych. Z kolei niemowlęta oraz dzieci chorujące na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych mają podawane od 300-400 mg na kilogram masy ciała na dobę w 4-6 dawkach podzielonych. Maksymalnie na dobę można podać takim maluchom do 12 g.

U dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg Ampicylinę podaje się w różnych dawkach, w zależności od dolegliwości. W przypadku zakażenia przewodu pokarmowego jest to dawka 500 mg podawana co 6 godzin. Przy zakażeniach układu moczowego są to 2 dawki po 500 mg, które zażywa się co 12 godzin. Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem wsierdzia i bakteriemią wywołaną przez Enterokoki to Ampicylinę podaje się co 4 godziny w dawce 2 g. A w pozaszpitalnym zapaleniu płuc u dorosłych dawka wynosi 1-2 g stosowane co 6 godzin, podobnie jak u dzieci z wagą ciała powyżej 40 kg. Maksymalna dawka dobowa Ampicyliny to 14 g na dobę.

Ampicylina może być tez stosowana profilaktycznie np. w profilaktyce okołooperacyjnej noworodków, które mają mniej ni 72 godziny życia – otrzymują wówczas dawkę 50 mg na każdy kilogram masy ciała. Dawka ta występuje w skojarzeniu z gentamycyną. Używa się jej również do profilaktyki wsierdzia lub też zakażenia Streptoccocus agalactiae w okresie śródporodowym.

Ampicylina – działania niepożądane

Ampicylina, podobnie jak inne środki lecznicze, może mieć skutki uboczne. Najgroźniejszym z nich jest alergia,  która przejawiać się może jako: obrzęk języka, twarzy lub warg. Może też powodować trudności w oddychaniu, mówieniu lub połykaniu. Alergiczne symptomy mogą ujawniać się w postaci wysypki, pokrzywki, bolesnych pęcherzy. Jeśli się pojawią, należy się niezwłocznie skonsultować z lekarzem lub udać się do szpitala. Ciężkimi skutkami niepożądanymi, które powinny skłonić nas do kontaktu z lekarzem są zaburzenia pracy wątroby prowadzące do żółtaczki (żółte zabarwienie białek oczu i skóry). U niektórych pacjentów Ampicylina może prowadzić też do zaburzeń układu pokarmowego. Objawami tych zaburzeń będą wtedy: nudności, wymioty, biegunka. W trakcie zażywania Ampicyliny może też dojść do rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Ten środek leczniczy może prowadzić też do zmiany liczby czerwonych i białych krwinek. Może powodować też uczucie zmęczenia, bezsenność lub też zupełną ich odwrotność – nadmierną ruchliwość.

Źródła:

http://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje/szpitalna-lista-okl-cala.pdf

http://bityl.pl/OwaiC

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko