Andropauza – jak starzeje się męski organizm?
Co kryje się pod terminem andropauza?
Chociaż wiele osób używa terminu andropauza jako odpowiednika kobiecej menopauzy, warto zauważyć, że taka interpretacja nie jest do końca uprawniona. Andropauza jest długotrwałym procesem występującym u mężczyzn, zazwyczaj po 50. roku życia, związanym z ogólnie pojętym starzeniem się organizmu, a szczególnie ze spadkiem poziomu hormonów. Podczas gdy andropauza może trwać nawet kilkanaście lat, menopauza jest procesem krótkim, trwającym zazwyczaj ok. 2 lat. Warto podkreślić, że w andropauzie żaden z hormonów nie przestaje być wydzielany, czego doświadczają kobiety podczas menopauzy. Mężczyzna po okresie andropauzy dalej może zachować płodność.
Przyczyny i objawy andropauzy
Jak już wspomniano, główną przyczyną andropauzy jest zwyczajne starzenie się organizmu, które skutkuje pogorszeniem się funkcjonowania ośrodków endokrynnych organizmu, co z kolei prowadzi do obniżenia stężenia niektórych hormonów. Największe wahania obserwuje się w przypadku: testosteronu, estradiolu, hormonu wzrostu oraz melatoniny.
Objawy andropauzy są bezpośrednio związane ze spadkiem stężenia tych ważnych dla funkcjonowania organizmu związków i zależą od osobniczych zmian w ich poziomie.
Mężczyźni przechodzący andropauzę mogą doświadczyć ogólnego osłabienia, zaburzeń snu i apetytu. Może dochodzić u nich do kłopotów z pamięcią i koncentracją, a także może być odczuwane zmniejszone zadowolenie z życia, zwiększona drażliwość. W sferze życia seksualnego objawami mogą być: brak erekcji lub problemy z jej utrzymaniem, spadek libido oraz obniżenie zadowolenia z odbywanych stosunków.
Zazwyczaj andropauza powoduje także zmiany fizyczne, jak np. spadek zawartości masy mięśniowej i zwiększenie masy tłuszczu trzewnego, zmniejszenie masy kostnej. Mogą występować stany przedcukrzycowe (wzrost insulinooporności). Problemem może być także nadciśnienie tętnicze. Mężczyźni często zauważają również przerzedzenie owłosienia.
Czy andropauzę da się leczyć?
Choć możliwe jest stosowanie terapii hormonalnej u mężczyzn z andropauzą, większość lekarzy jest temu przeciwna. Andropauza jest naturalnym procesem fizjologicznym i jest związana ze starzeniem się.
Zamiast terapii hormonalnej zaleca się zdrowy tryb życia, który pozwala złagodzić objawy przekwitania. Codzienny, nawet niewymagający wysiłek fizyczny pozwala zadbać o prawidłową mineralizację kości i utrzymanie masy mięśniowej. Warto zadbać o zdrową dietę oraz suplementację witamin i mikroelementów w razie niedoborów.
Jeżeli zmiany nastroju stają się dokuczliwe, pojawia się niepokój, stany lękowe lub bezsenność, warto udać się do specjalisty, który dobierze prawidłową farmakoterapię.
W okresie andropauzy ważne są regularne wizyty u lekarza rodzinnego oraz badania profilaktyczne.