Pacjenci.pl Zdrowie Angina Plauta-Vincenta – objawy, leczenie
pixabay

Angina Plauta-Vincenta – objawy, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Czym jest angina Plauta-Vincenta?

Angina Plauta-Vincenta jest rzadką postacią zapalenia tkanki chłonnej gardła. Jej objawy są nieprzystająco łagodne do zmian, jakie wywołuje w górnych drogach oddechowych. Jest to wrzodziejąca postać anginy połączona z obecnością rzecionowców i krętków w gardle.

Objawy anginy Plauta-Vincenta

Objawy ogólne są podobne do zwykłej anginy, zazwyczaj o słabym nasileniu. Chory ma złe samopoczucie i stany podgorączkowe, może mieć jednostronne problemy z połykaniem. Anginie Plauta-Vincenta towarzyszy wyraźnie cuchnący oddech.

Natomiast w samym gardle obraz choroby jest poważniejszy. Węzły chłonne są powiększone. W badaniu laryngologicznym stwierdza się zmiany błoniasto-wrzodziejące. Angina ta atakuje zazwyczaj tylko jeden z migdałków. Widoczny jest na nim szary nalot oraz znajdująca się poniżej wrzodziejąca zmiana, która może rozprzestrzenić się na podniebienie, błonę śluzową policzka i dziąsła.

Diagnoza i leczenie anginy Plauta-Vincenta

Z migdałka pobiera się wycinek lub wykonuje się na nim biopsję, by odróżnić anginę Plauta-Vincenta od nowotworów złośliwych migdałka podniebiennego. Lekarz musi wykluczyć także błonicę, anginę agranulocytarną lub zmiany w gardle powodowane ostrą białaczką, ponieważ choroby te dają podobny obraz w górnych drogach oddechowych.

Leczenie schorzenia ma charakter farmakologiczny – podaje się antybiotyki. Leczenie objawowe obejmuje podawanie leków przeciwbólowych i obniżających gorączkę. Możliwe jest zastosowanie miejscowo odkażających preparatów (np. 2% roztworu azotanu srebra lub chloroheksedyny). Chory może wykonywać także płukanie gardła wodą z solą.

Zapobieganie anginie Plauta-Vincenta

Anginie Plauta-Vincenta można zapobiegać, zwracając szczególną uwagę na higienę jamy ustnej.

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko