Pacjenci.pl Zdrowie Asertin – wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia, dawkowanie
pixaby.com

Asertin – wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia, dawkowanie

19 marca 2022
Autor tekstu: Sylwia Kropiewnicka

Asertin – wskazania do stosowania

Substancją czynną preparatu Asertin jest sertralina, która posiada właściwości przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Lek podaje się podczas epizodów dużej depresji, a także w zapobieganiu ich nawrotom, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia, lęku napadowego z agorafobią lub bez niej, zespołu stresu pourazowego oraz zespołu lęku społecznego.

Asertin – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Asertin są nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik, przyjmowanie preparatu jednocześnie z inhibitorami MAO, ze względu na ryzyko zespołu serotoninowego oraz przyjmowanie leku jednocześnie z inhibitorami MAO pimozydu.

Asertin – ostrzeżenia

Jeżeli zachodzi konieczność zmiany stosowanego wcześniej preparatu przeciwdepresyjnego na Asertin - zachowaj ostrożność i skonsultuj się z lekarzem w celu dokładniej oceny Twojego stanu zdrowia. Ważne jest także to, że chorzy, którzy cierpią na manię, muszą w trakcie przyjmowania leku Asertin być pod ścisłą opieką lekarza. Gdy dojdzie do napadu manii należy przerwać stosowanie preparatu.

Asertin – dawkowanie

W przypadku depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych zwykle stosuje się 50 mg na dobę. W razie konieczności lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększaniu dawki o 50 mg do maksymalnie 200 mg na dobę. W leczeniu podtrzymującym, mającym zapobiegać nawrotom dotychczasowych stanów depresyjnych lub wystąpieniu nowych zaburzeń depresyjnych, zaleca się stosowanie minimalnych, skutecznych dawek leku przez co najmniej 6 miesięcy. Lekarz okresowo oceni reakcję pacjenta na leczenie i w razie potrzeby dostosuje dawkę.

Obserwuj nas w
autor
Sylwia Kropiewnicka

Sylwia Kropiewnicka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko