Pacjenci.pl Zdrowie Azbestoza
pixabay

Azbestoza

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Czym jest azbestoza?

Azbestoza jest rodzajem pylicy płuc. Jest to choroba wynikająca z wieloletniej ekspozycji tkanki płuc na włókna azbestowe. Przez swoje mikroskopijne rozmiary, włókna te wnikają do pęcherzyków płucnych, powodując odpowiedź immunologiczną organizmu.

Dlaczego azbest jest groźny dla organizmu?

Ze względu na swoje dobre właściwości izolacyjne azbest był przez wiele lat stosowany jako składnik powłok przeciwogniowych, izolacji budynków i rurociągów, a także pokryw dachowych. Z czasem jednak okazało się, że może prowadzić do powstawania nowotworów i pylicy płuc.

Szkodliwość azbestu wynika z jego budowy. Azbesty są minerałami złożonymi z długich, cienkich włókien. Ze względu na swoje małe rozmiary, włókna azbestu wnikają do dróg oddechowych, wbijając się w tkanki płucne. Największe szkody powodują najcieńsze włókna długie, których organizm nie jest w stanie usunąć. Powodują one przewlekły stan zapalny, będący odpowiedzią układu odpornościowego na nieustanny kontakt z ciałem obcym. Dochodzi do aktywacji fibroblastów, które w dłuższej perspektywie powodują włóknienie płuc. Powstanie tkanki bliznowatej w płucach powoduje z kolei obniżenie ich funkcjonalności.

Jakie są objawy azbestozy?

Azbestoza jest chorobą objawiającą się po długim czasie ekspozycji na azbest, dlatego zazwyczaj dotyczy zawodowego kontaktu z tą substancją. Symptomy mogą ujawnić się po około 10 latach systematycznego narażenia na włókna. Są to:

  • krótki oddech, w szczególności duszność wysiłkowa,

  • kaszel,

  • charczenie,

  • ucisk w klatce piersiowej.

Wykazano, że pylica azbestowa może prowadzić do takich powikłań jak: rak płuc, międzybłoniak opłucnej, rak nerkowokomórkowy.

Rozpoznanie azbestozy

Początkiem diagnozowania choroby jest wywiad. Lekarz oceni stopień narażenia zawodowego pacjenta. Następnym krokiem jest osłuchanie chorego – przy azbestozie możliwe jest stwierdzenie rzężenia u podstawy płuc.

W przypadku diagnozowania pylicy azbestowej ważne jest przeprowadzenie badania rentgenograficznego klatki piersiowej. W obrazie RTG osoby chorej będą widoczne drobne zmiany włóknisto-guzkowe, szczególnie w dolnej partii płuc.

Mimo że najczęściej biopsja płuca nie jest konieczna, może okazać się potrzebna, jeśli konieczne będzie wykluczenie inne chorob płuc, np. sarkoidozę lub idiopatyczne włóknienie płuc. W przypadku azbestozy, oprócz zwłóknienia, w obrazie mikroskopowym widoczne będą filamenty (włókna) azbestu.

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja