Pacjenci.pl Zdrowie Bąblowiec (tasiemiec)
pixabay

Bąblowiec (tasiemiec)

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Czym jest bąblowiec?

Bąblowiec to tasiemiec, którego żywicielem ostatecznym są psy, wilki i listy – dorosłe osobniki żyją w jelicie cienkim żywiciela, składając jaja, które żywiciel wydala wraz z kałem. Człowiek jest żywicielem pośrednim bąblowca – zaraża się poprzez zjedzenie niemytych owoców leśnych, do których mogą być przyczepione jego jaja. Pęcherzowe postacie tasiemców, czyli stadia larwalne, wywołują u człowieka bąblowicę.

Do zakażenia bąblowcem może dojść także w wyniku połknięcia jaj z wody zanieczyszczonej odchodami żywicieli lub przy bezpośrednim kontakcie z żywicielem, na którym mogą znajdować się jaja bąblowca.

Objawy zakażenia bąblowcem

Objawy bąblowicy mogą występować po długim czasie od wniknięcia larw do organizmu. Ze względu na tworzenie się torbieli mogącej osiągnąć rozmiar nawet 20 cm symptomy mają charakter uciskowy. Możliwe jest wystąpienie: cholestazy, zastoinowego zapalenia wątroby, nadciśnienia wrotnego. Gdy torbiel znajduje się w płucach, objawy obejmują niedodmę.

Obecność torbieli bąblowca w kościach może prowadzić do ich zaniku i złamania. Jeśli natomiast torbiel umiejscowiona jest w mózgu, objawy będą podobne do symptomów guza mózgu – pacjent może mieć zaburzenia widzenia lub zaburzenia świadomości.

Najniebezpieczniejsze jest pęknięcie torbieli, które może wywołać wstrząs anafilaktyczny, będący skutkiem uwolnienia pasożyta do organizmu.

Bąblowica może przebiegać na dwa sposoby. W przypadku bąblowicy jednojamowej bąblowiec osadza się w narządzie, a wokół niego narasta torbiel – dopóki nie uciska ona narządu, pacjent nie odczuje objawów (mdłości, kłucie w boku, ból brzucha). W przypadku bąblowicy wielojamowej dochodzi do niszczenia miąższu wątroby i wędrówki pasożyta z krwią do innych narządów, co w większości prowadzi do śmierci chorego.

Diagnostyka zarażenia bąblowcem

W celu rozpoznania bąblowicy wykonywane jest badanie obrazowe (USG, RTG lub CT), które uwidacznia obecność torbieli. Następnie pobierany jest płyn z torbieli lub wykonywane jest badanie histopatologiczne jej tkanki, by potwierdzić obecność pasożyta.

Leczenie zakażenia bąblowcem

Leczenie bąblowicy zależy od rodzaju bąblowca, który zdołał przejść na chorego. Gdy bąblowica jest jednojamowa, przeprowadza się leczenie operacyjne – usunięcie torbieli bąblowca – lub leczenie farmakologiczne, gdy operacja jest niemożliwa do przeprowadzenia. Farmakoterapia polega na podawaniu środka pasożytobójczego do środka torbieli.

W przypadku bąblowicy wielojamowej przeprowadza się usunięcie zajętej części wątroby. Dodatkowo choremu podawany jest albendazol przez co najmniej dwa lata.

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko