Pacjenci.pl Zdrowie Badania psychologiczne – przebieg, rodzaje testów
https://pixabay.com

Badania psychologiczne – przebieg, rodzaje testów

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Badania psychologiczne – dla kogo?

Badania psychologiczne to szeroka gama badań stwierdzająca stan psychiczny danej jednostki, jej możliwości poznawcze, umiejętność radzenia sobie z trudnościami itd. Służy zarówno ocenie rodzin dysfunkcyjnych, jak również potencjalnych rodzin adopcyjnych, a ostateczna ocena psychologa często decyduje o losie dziecka. Badania psychologiczne służą też przesiewowi nieodpowiednich osób do danego zawodu. Część wykonywanych zawodów, takich jak: policjant, żołnierz, strażak, kierowca obarczone są dużym stresem, a ludzie którzy w nich pracują biorą odpowiedzialność nie tylko za siebie ale również za życie innych osób. Z tego względu badania psychologiczne nierzadko kładą nacisk na zbadanie umiejętności pracy pod presją, w dużym napięciu, jak również wybadanie, jak dana osoba radzi sobie z powściągnięciem emocji czy wybuchów agresji.

Badania psychologiczne – przebieg

Ze względu na to, że badania psychologiczne służą różnym celom, mogą mieć też różnoraki przebieg. Zwykle jednak rozpoczynają się od rozmowy z psychologiem, podczas której przeprowadza on dyskretny wywiad. Podczas rozmowy ma miejsce również obserwacja psychologiczna, czyli wyłapywanie niewerbalnych sygnałów płynących z mimiki twarzy, ruchów ciała. Dopiero potem psycholog zaprasza badanych do rozwiązania różnych testów lub do wykonania jakiegoś zadania.

Badania psychologiczne – rodzaje testów

Inwentarz Stanu i Cechy Lęku STAI – służy do oceny lęku przejściowego jak również tego, który związany jest względnie stałą cechą osobowości danej jednostki. Składa się z dwóch podskal, z których pierwsza ocenia lęk jako formę stanu a druga lęk jako cechę. Istnieją osobne normy stosowane w wynikach tego testu. Normy te obejmują młodych ludzi od 15-16 roku życia, między 17 a 18 rokiem życia, osoby między 21 a 79 rokiem życia oraz żołnierzy zasadniczej służby wojskowej.

TAT – Test Apercepcji Tematycznej Murraya, który służy badaniu osobowości. Osoba badana otrzymuje obrazki, z których ma ułożyć historyjkę i potem o niej opowiedzieć. Dzięki temu psycholog poznaje motywy, potrzeby, jak również umiejętność rozwiązywania problemów przez daną osobę.

FCZ-KT – Formalna charakterystyka zachowania – Kwestionariusz Temperamentu służy do określenia cech temperamentu danej jednostki. Wykorzystywany jest on zarówno w badaniach naukowych, jak i aplikacyjnych. Złożony jest ze 120 stwierdzeń, wobec których osoba badana musi się ustosunkować i odpowiedzieć na nie „tak” lub „nie”. Kwestionariusz dzieli się na 6 skal, z których każda wskazuje na istotne cechy temperamentu m.in. mówi o wytrzymałości czy wrażliwości sensorycznej danej jednostki.

Test Sortowania Kart z Winconsin to badanie, które służy badaniu funkcji nadzorczych, kontrolujących i kierujących aktywnością danej jednostki. Składa się z dwóch talii, każda po 64 karty. Zadaniem badanego jest dopasowanie wszystkich kart do czterech kart wzorcowych.

Test Rozumienia Emocji (TRE) służy do pomiaru zdolności do rozumienia emocji. Test składa się z 30 zadań podzielonych na 5 części. Wysoki wyniki testu jest wskazówką, że dana osoba ma predyspozycje do pracy z innymi ludźmi, a niski, że ma problemy w funkcjonowaniu społeczno-emocjonalnym i musi nad tymi umiejętnościami popracować.

CISS –Kwestionariusz Radzenia Sobie w Sytuacjach Stresowych – służy diagnozie stylów radzenia sobie ze stresem. Ludzie reagują różnie na sytuacje stresowe, a dzięki kwestionariuszowi można wyłapać trzy takie główne style zachowań: SSZ – styl skoncentrowany na zadaniu, SSE –styl skoncentrowany na emocjach, SSU – styl koncentrujący się na unikaniu, przy czym unikanie może przyjąć dwie formy: PKT – poszukiwanie kontaktów towarzyskich lub ACZ – szukanie sobie i angażowanie się w czynności zastępcze.

Uwaga! Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem.

Źródło:

Testy i kwestionariusze dla osób dorosłych. Dostęp online 09.10.2020: https://mindsofhope.eu/czytelnia/testy-psychologiczne/testy-do-diagnozy-doroslych/ .

TRE-Test rozumienia emocji. Dostęp online 09.10.2020: https://www.practest.com.pl/tre-test-rozumienia-emocji .

STAI-Inwentarz Stanu i Cechy Lęku STAI. Dostęp online 09.10.2020: https://www.practest.com.pl/stai-inwentarz-stanu-i-cechy-leku-stai .

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko