Pacjenci.pl Zdrowie Badania toksykologiczne – na czym polega badanie i co może wykryć
pixabay.com

Badania toksykologiczne – na czym polega badanie i co może wykryć

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Na czym polegają badania toksykologiczne?

Kiedy wykonuje się badania toksykologiczne?

Co może wykryć badanie toksykologiczne?

Na czym polegają badania toksykologiczne?

Badanie toksykologiczne polega na pobraniu próbek z krwi i moczu i poddaniu ich analizie toksykologicznej na obecność trujących w organizmie substancji chemicznych lub obecność środków psychoaktywnych, np. leków, trucizn organicznych, dopalaczy, narkotyków. Bez względu na sposób zażycia i czas  zażycia, toksykolog jest w stanie stwierdzić jakie substancje przyjął badany oraz kiedy zostały one badane.

Badanie toksykologiczne w kierunku wykrycia narkotyków i innych substancji psychoaktywnych polega na oznaczeniu jakościowym w pierwszej fazie substancji wymienionych substancji, ale także środków odurzających, leków psychotropowych i nasennych; badanie wykrywa także różnego rodzaju dopalacze. W drugiej fazie przeprowadza się analizę pozwalającą na precyzyjne oznaczenie ich stężenia. Są to  badania konfirmacyjne przy pomocy chromatografów cieczowych sprzężonych ze spektrometrem masowym oraz wydanie opinii przez ekspertów z dziedziny toksykologii sądowej. Badanie toksykologiczne na obecność narkotyków i dopalaczy z materiału biologicznego wykonuje się próbek krwi oraz moczu.

Kiedy wykonuje się badania toksykologiczne?

Kiedy powinno się wykonać badanie toksykologiczne? Najczęściej takie badanie robione jest w dwóch przypadkach:

1.    Podejrzenie, że dana osoba zażyła substancję psychoaktywną.

2.    Przy podejrzeniu zatrucia lekami, grzybami, metalami ciężkimi i innymi.

Pierwsza przyczyna badania toksykologicznego wchodzi w skład toksykologii klinicznej, a druga zaliczana jest do toksykologii sądowej.

Warto wiedzieć, że najnowsze metody wykorzystują także analizę z materiałów takich jak włosy, ślina, paznokcie lub szpik kostny.

Co może wykryć badanie toksykologiczne?

Badanie może wykryć nawet ponad 500 związków we krwi! Tak szeroka gama związków w materiale biologicznym zawiera między innymi: PC, BZG, trójcykliczne antydepresanty, substancje psychoaktywne (metamfetamina, MDMA, barbiturany, THC, benzodiazepiny, TCA, metadon, amfetamina, opiaty, buprenorfina, halucynogeny, ketamina), nowe substancje psychoaktywne (tzw. dopalacze) na przykład: 5F-AB-PINACA, MDPHP, ETIZOLAM, 4-CEC,.

Jak widać, badanie toksykologiczne wykrywa naprawdę wiele różnego rodzaju związków, ale jakie z nich sprawdzane są najczęściej? Zazwyczaj w gabinecie toksykologa sprawdza się obecność takich związków jak aluminium, amfetamina w moczu, cholinoesteraza, etanol, chrom, kobalt, marihuana w moczu, nikiel, ołów we krwi, rtęć we krwi.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dana osoba zażywała narkotyki, należy pamiętać, że po upływie kilku dni nie jest to możliwe, ponieważ wynik testu narkotykowego będzie ujemny. Każda przyjęta substancja ma odpowiedni czas, w którym utrzymuje się w materiale biologicznym. We krwi utrzymuje się zazwyczaj od 8 do 12 godzin, a w moczu od 3 do 4 dni. Biorąc powyższe dane pod uwagę, dużo lepszym badaniem na wykrywanie związków toksykologicznych jest badanie moczu.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko