Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej – na czym polega badanie?
Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej – na czym polega badanie
Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej – dla kogo badanie (wskazania)
Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej – jak przygotować się do badania
Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej – na czym polega badanie
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej rozpoczyna się wywiadem z pacjentem, czyli badaniem podmiotowym. Pacjent powinien poinformować lekarza wykonującego badanie, czy wcześniej miał już robione badanie metodą USG. Jeśli tak, powinien przynieść na badanie poprzednie wyniki USG jamy brzusznej.
Badanie przebiega w sposób nieinwazyjny i bezbolesny. Pacjent leży na plecach z rękami ułożonymi na klatce piersiowej lub spoczywającymi wzdłuż ciał. Zazwyczaj leży z wyprostowanymi nogami, aby dostęp do całej jamy brzusznej podczas badania USG był jak najlepszy. Czasem prosi się pacjenta o to, aby nabrał do brzucha powietrza i zatrzymał go tam jak najdłużej. To pozwala przemieścić się narządów i pokazać je z każdej możliwej strony. Poza tym, kiedy brzuch jest w stałej pozycji, poprawia to warunki badania i zwiększa wartość ostatecznych wyników. Pacjent może być także poproszony o przewrócenie się na jeden i drugi bok, a czasem badanie USG jamy brzucha wykonuje się także, kiedy pacjent stoi, choć są to rzadkie przypadki. Badanie jamy brzusznej musi być zakończone opisem badania; powinny się w nim znaleźć także wnioski lekarskie.
USG jamy brzusznej powinno obejmować takie organy jak: nadnercza, nerki, pęcherz moczowy, wątrobę wraz z oceną pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych wewnątrz- i zewnątrzwątrobowych oraz naczyń wątroby, trzustkę, śledzionę, duże naczynia jamy brzusznej (aortę, naczynia biodrowe oraz żyłę główną dolną) wraz ze strukturami przestrzeni zaotrzewnowej, narządy miednicy mniejszej, tj. macicę i jajniki u kobiet oraz prostatę u mężczyzn.
Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej – dla kogo badanie (wskazania)
Na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej w pierwszej kolejności powinni zgłosić się ci, którzy mają skierowanie oznajmiające o trybie pilnym lub ci, których męczą niepokojące objawy.
Na badanie powinni zgłosić się ci, którzy cierpią na choroby takie jak cukrzyca lub mają następujące objawy: nadciśnienie, przedłużające się wymioty i biegunka, utrata wagi ciała, powiększenie obwodu brzucha, guz wyczuwalny pod palcami, zatrzymanie bądź utrudnienie w oddawaniu moczu lub stolca. Przy tym warto zaznaczyć, że nie ma żadnych przeciwskazań do badania USG – może je wykonać każdy.
Badanie USG jamy brzusznej powinien w trybie pilnym zrobić pacjent, który ma objawy bólowe z podejrzeniem zapalenia trzustki, perforacji przewodu pokarmowego, krwawienie z przewodu pokarmowego, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, kolkę nerkową, pęknięcie tętniaka aorty brzusznej. Co więcej, badanie powinni wykonać także ci, którzy mieli urazy jamy brzusznej lub osoby po wypadkach.
Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej – jak przygotować się do badania
Aby przygotować się do badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, powinniśmy kilka dni przed badaniem unikać ciężkostrawnych, które powodują gazy.. Do takiego badania najlepiej być całkiem na czczo lub po lekkostrawnych posiłku, które szybko się strawi i nie będzie długo zalegać w żołądku, co znacznie zamazuje uzyskany na monitorze obraz badania. To samo tyczy się palenia papierosów – nie powinniśmy ich palić przed badaniem.
To, co należy zrobić, to przed badaniem wypić co najmniej litr wody, by podczas badania pęcherz był wypełniony, a parcie na mocz odczuwalne wyraźnie. Przed badania usg jamy brzusznej, lekarz może zalecić także środek przeczyszczający, a mężczyznom wykonującym badanie gruczołu krokowego – lewatywę. Warto na 3 dni przed badaniem stosować także Espumisan, który oczyści jamę brzuszną z powstałych gazów.