Pacjenci.pl Zdrowie Badania urodynamiczne – jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?
pixabay.com

Badania urodynamiczne – jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Badania urodynamiczne – jak przebiega badanie?

Badania urodynamiczne – kto powinien je wykonać?

Badania urodynamiczne – jak przygotować się do badania?

Badania urodynamiczne – jak przebiega badanie?

Zanim pójdziemy na badanie urodynamiczne, warto wiedzieć, jak takie badanie wygląda krok po kroku. Po wejściu do gabinetu pacjent powinien rozebrać się do połowy i zdjąć dolną część ubrania. Następnie siada na fotelu urologiczno-ginekologicznym i rozchyla nogi. Lekarz opuszcza fotel do pozycji leżącej. Przed badaniem znieczula okolice odbytu i cewki moczowej żelem znieczulającym i wprowadza tak cewniki. Pierwszy biegnie od cewki do pęcherze, drugi przez odbyt, gdzie wprowadza się do mięśni elektrody igłowe.

Następnie pacjent oddaje mocz do uroflowmetru, który mierzy ilość oddanego moczu i szybkość jego oddawania. Urządzenie wykonuje również pomiar ciśnienia w jamie brzusznej i pęcherzu i sprawdza pracę zwieraczy.

Badania urodynamiczne obejmują cystometrię, profilometrię i badania elektromiograficzne z oceną zalegania moczu w pęcherzu po oddaniu moczu, profesjonalnie zwanym mikcją.

Badania urodynamiczne – kto powinien je wykonać?

Badanie urodynamiczne powinno robić się przy zaburzeniach ze strony układu moczowego, które objawiają się najczęściej wszelkiego typu problemami z oddawaniem moczu, pracą pęcherza moczowego oraz upośledzeniami funkcji cewki moczowej. Co ważne, tego typu badanie powinno być właściwie końcowym badaniem w diagnostyce chorób układu moczowego, a pierwszym badaniem w tym celu właściwie powinno być badanie cystografii mikcyjnej lub zwykłe USG układu moczowego. To właśnie te, wcześniej wykonane badanie, pozwalają lekarzowi prowadzącemu pacjenta lepiej odczytać całościowe wyniki badania i orzec dobrą diagnozę.

Na początku warto wiedzieć, że aby móc być dopuszczonym do badania urodynamicznego, należy wykonać wcześniej badanie moczu. Wynik tego badania powinien być ujemny, co wskazuje na tak zwany jałowy mocz. Dopiero wtedy możemy być dopuszczeni do badania. Co więcej wskazaniami do wykonania „urodynamiki” są takie objawy jak: oddawanie moczu porcjami, wspomaganie mikcji uciskaniem okolicy pęcherza, moczenie nocne i dzienne (w przypadku dzieci), wydłużenie czasu oddawania moczu, rzadkie oddawanie moczu, częstomocz, parcie naglące, zaleganie moczu po mikcji i inne. Jednocześnie powinniśmy wiedzieć, że przeciwwskazaniem do badania urodynamicznego są wszelkie infekcje układu moczowego (co wyjdzie z pewnością w badaniu moczu) oraz miesiączka.

Badania urodynamiczne – jak przygotować się do badania?

Aby jakiekolwiek badanie było poprawnie przeprowadzone i dało właściwe wyniki, należy odpowiednio się do niego przygotować. Na tydzień nie powinno przyjmować się leków przepisanych wcześniej na pęcherz moczowy lub żadnych substancji działających na pęcherz, np. substancji moczopędnych. Przed badaniem powinno jeść się lekko i nietłusto oraz pić dużo wody. Nie powinno się pić napojów z gazem! Tuż przed badaniem, wieczorem, należy włożyć czopek glicerynowy do odbytu lub wykonać lewatywę w celu dokładnego opróżnienia jelita grubego. Tuz przed badaniem, rano, trzeba oddać stolec i mocz oraz wypić około litra wody. Można zjeść także coś lekkiego. Na badanie trzeba przenieść ze sobą skierowanie oraz wcześniejsze wyniki badania moczu.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko