Pacjenci.pl Zdrowie Badania wstępne ucznia – na czym polegają badania?
pixabay.com

Badania wstępne ucznia – na czym polegają badania?

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Badania wstępne ucznia – charakterystyka

Badania wstępne ucznia – skierowanie

Badania wstępne ucznia – przygotowanie do badań

Badania wstępne ucznia – charakterystyka

Badanie wstępne ucznia jest obowiązkowe dla każdego ucznia szkoły ponadgimnazjalnej, która przygotowuje ucznia do konkretnego zawodu technicznego, czyli technikum, szkoła zawodowa, studia i inne. W skład badań wstępnych ucznia wchodzi między innymi badanie wzroku, badanie słuchu i badanie ogólne, w którym lekarz sprawdza czynność serca, osłuchuje płuca i mierzy ciśnienie krwi. Badanie, które wykonuje lekarz może się różnić

Badanie wstępne ucznia wykonuje lekarz medycyny pracy, który robi badania studentom i uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Badanie ma na celu stwierdzić brak przeciwskazań lub potwierdzić istnienie tych przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki na danym kierunku zawodowym. Badanie wstępne ucznia zawsze kończy się otrzymaniem zaświadczenia lekarskiego z odpowiednią pieczątką i podpisem lekarza we właściwym miejscu oraz konkretną datą wystawienia orzeczenia o zdolności do podjęcia się nauki na konkretnym kierunku nauczania ponadgimnazjalnego.

Badania wstępne ucznia – skierowanie

Skierowanie na badanie wstępne ucznia zawsze wydaje szkoła, w której w przyszłości ma kształcić się uczeń. Kieruje się go kolejno do ośrodka medycyny pracy, gdzie przyjmuje go lekarz i przeprowadza specjalistyczne badanie. Warto wiedzieć, że badanie może mieć różny przebieg, ponieważ jest to zależne od charakterystyki kierunku nauczania, którego chce się podjąć uczeń.

Badania wstępne ucznia – przygotowanie do badań

Do badań wstępnych ucznia, jak do większości badań, należy odpowiednio się przygotować. W jaki sposób? Uczeń udający się do lekarza, powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości. Będzie on potrzebny w celu uzupełnienia zaświadczenia lekarskiego, które następnie trafi do szkoły, do której pragnie dostać się uczeń. Co więcej, jeśli uczeń takowe posiada, powinien zabrać ze sobą dokumentację leczenia szpitalnego lub dokumentację z poradni specjalistycznych. Należy ja okazać lekarzowi zarówno wtedy, kiedy aktualnie leczymy się na jakąś chorobę, jak i wtedy, gdy leczyliśmy się w przeszłości. Należy także pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą soczewki korygujące wzrok lub okulary, ponieważ jednym z badań wstępnych ucznia jest badanie wzroku.

Badanie wstępna ucznia jest płatne i nie podlega narodowemu funduszowi zdrowia. Badanie wykonuje lekarz medycyny pracy. Badanie zazwyczaj kosztuje około 200 złotych, ale są też placówki, które robią badanie wstępne ucznia w granicach od 70 do 50 złotych.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja