Pacjenci.pl Zdrowie Badanie ginekologiczne – przebieg badania i charakterystyka wizyty
pixabay.com

Badanie ginekologiczne – przebieg badania i charakterystyka wizyty

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Badanie ginekologiczne – kim jest ginekolog?

Badanie ginekologiczne – jakie ginekolog zleca badania? Jak przebiega wizyta?

Badanie ginekologiczne – jakie choroby leczy się u ginekologa?

Badanie ginekologiczne – kim jest ginekolog?

Ginekolog jest specjalistą ginekologii. Ginekologia to dział medycyny zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Co ważne, ginekolog to także osoba, która ma wiedzę położniczą, co sprawia, że lekarz ten może odbierać poród, zaopiekować się noworodkiem i mamą od razu po porodzie. Do ginekologa można udać się z następującymi objawami, np. suchością pochwy, upławami, bólami w podbrzuszu, bolesnymi miesiączkami, obfitym krwawieniami miesięcznymi, nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, bólem podczas stosunku płciowego i innymi.

Badanie ginekologiczne – jakie ginekolog zleca badania? Jak przebiega wizyta?

Badania ginekologiczne są bardzo ważne dla każdej kobiety i powinny być wykonywane regularnie, aby należycie zadbać o swoje zdrowie i uchronić się przed poważnymi konsekwencjami. Badania zlecone przez ginekologa to przede wszystkim badanie cytologiczne oraz wymaz czystości pochwy. Jeśli lekarz podejrzewa występowanie u pacjentki choroby, może zalecić morfologię krwi, aby sprawdzić poziom hormonów płciowych. Morfologia krwi potrzebna jest także przy wypisaniu recepty antykoncepcyjnej oraz przy diagnozie wszelkich problemów z owulacją i miesiączkami. Inne badania, które lekarz ginekolog może zlecić w celach diagnostycznych to: urografia, USG piersi, USG powłok brzusznych, mammografia, badanie urodynamiczne, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, cystoskopia.

Ginekolog zazwyczaj wykonuje badania dotyczące układu rozrodczego kobiety. Podstawowe badanie, które robi w gabinecie, to tzw. badanie ginekologiczne. Polega ono na wsunięciu metalowego wziernika w pochwę lub specjalnego plastikowego narzędzia. Po tej czynności ginekolog lekko rozsuwa pochwę, by spojrzeć na tarcze i szyjkę macicy. Następnie pobiera wymaz do badania cytologicznego. Kolejne badanie, które może zrobić ginekolog to USG przezpochwowe oraz badania prenatalne, które robi się w ciąży. Do nich można zaliczyć USG brzucha, biopsję kosmówki, amnipunkcję.

Badania, które może wykonać ginekolog w swoim gabinecie to także badanie dwuręczne polegajce na wsunięciu do pochwy dwóch zwilżonych odpowiednim preparatem palców z równoczesnym uciskaniem podbrzusza. To badanie sprawdza między innymi ruchomość macicy. Lekarz może wykonać kobiecie także badanie per rectum, które odbywa się przez badanie odbytu – zazwyczaj wykonuje się je tylko u dziewic. Inne badanie to: badanie piersi i kolposkopia.

Warto wiedzieć, że badanie ginekologiczne zawsze powinno rozpoczynać się wywiadem lekarskim. Ginekolog zadaje pacjentce pytania o ostatnia miesiączkę, bóle, długość cykli i ich regularność, obfitość krwawień, antykoncepcję i inne.

Badanie ginekologiczne – jakie choroby leczy się u ginekologa?

Lekarz ginekolog zajmuje się leczeniem wielu kobiecych chorób narządów rozrodczych. Choroby, które są najczęściej leczone u pacjentek w gabinecie ginekologa to: torbiel jajnika, zespół policystycznych jajników (PCOS), zapalenie przydatków, tyłozgięcie i tyłopochylenie miednicy, przerost błony śluzowej macicy, niepłodność, niedobór hormonów wywołany menopauzą, infekcje pochwy, endometrioza, nadżerka szyjki macicy, polipy macicy, mięśniaki macicy.

Dobór leczenia jest oczywiście uzależniony od przyczyny i charakterystyki danej choroby. Jeśli pacjentka choruje na infekcyjne zakażenie pochwy lekarz zazwyczaj przepisuje jej leki dopochwowe. Warto wiedzieć, że bardzo dużo kobiecych chorób leczonych jest hormonami. Są to choroby takie jak policystyczne jajniki, torbiele, niepłodność, menopauza czy endometrioza. Jeśli choroba ma podłoże nowotworowe, lekarz kieruje pacjentkę na operację. Dzieje się tak w przypadku mięśniaków macicy, polipów czy dużych torbieli.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko