Pacjenci.pl Zdrowie Badanie HCV – kiedy wykonać badanie i jak się do niego przygotować?
pixabay.com

Badanie HCV – kiedy wykonać badanie i jak się do niego przygotować?

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Co to jest badanie HCV?

HCV jest hepatotropowym wirusem RNA z rodziny flavirusów bardzo odpornym na medykamenty i środki dezynfekcyjne. Na świecie choruje od 3 do 4 milionów zakażonych tym wirusem, a sama choroba przebiega jako ostre i przewlekłe zapalenie wątroby. Prowadzi ono do trwałego uszkodzenia tego narządu oraz powstawania mechanizmów autoimmunizacyjnych i nowotworu wątroby.

Badanie HCV jest pierwszym badaniem przesiewowym, które wskazuje na zachorowalność. Badanie polega na pobraniu próbki krwi i poddaniu jej testowi, który wykrywa stosunek przeciwciał anty-HCV. Przeciwciała to immunoglobuliny klasy G swoiste do antygenów kodowanych przez cztery różne regiony genomu wirusa. Badanie wykrywa przeciwciała najczęściej 9 tygodni po zakażeniu. Zakażenie zwykle nie daje żadnych objawów. Test wykonywany jest metodą jakościową.

Czego nie może dowieść badanie HCV? Przede wszystkim tego, czy zakażenie ma charakter przewlekły czy ostry. Test nie może zróżnicować także zakażenia przebiegającego teraz od zakażenia trwającego w przyszłości. Badanie HCV nie da nam odpowiedzi na pytanie – czy można wyleczyć lub zlikwidować wirusa HCV.

Badanie HCV – kiedy wykonać?

Badanie HCV to badanie, które pozwala na wczesne wykrycie zakażenia lub nosicielstwa wirusa HCV. Aby zapobiegać chorobom wątroby, powinno wykonać się je możliwie jak najszybciej nawet w celach profilaktycznych. Badanie HCV ma wysoką skuteczność i w pierwszej kolejności powinni je wykonać ci, którzy są w grupie ryzyka. Są to osoby u których podejrzewa się zarażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, czyli po zabiegach operacyjnych czy wizytach szpitalnych.

Badanie HCV daje miarodajne wyniki po 3 miesiącach od zakażenia, więc musimy mieć to na uwadze, kiedy chcemy je wykonać. Badanie powinno być traktowane jako wczesne badanie przesiewowe i jako pierwsza metoda w celu wykrycia wirusa zapalenia wątroby typu C.

Badanie HCV – przygotowanie do badania

Badanie na sprawdzenie obecności wirusa HCV polega na pobraniu próbki krwi żylnej pacjenta. Wobec tej metody pacjent nie musi w żaden szczególny sposób przygotowywać się do badania. Zazwyczaj przed badaniem krwi, pacjent chcący wykonać morfologię powinien odpowiednio przygotować się do badania, tj. być na czczo, nie zażywać leków i suplementów minimum dobę przed badaniem, nie pić alkoholu, nie palić papierosów i tym podobne. W przypadku badania HCV pacjent nie musi spełniać żadnych wymogów, ponieważ badanie jest ukierunkowane jedynie na wykrycie wirusa zapalenia wątroby typu C.

Badanie HCV – wyniki i cena badania

Badanie HCV zawsze kończy się otrzymaniem wyników na obecność wirusa. Wynik badania orzekany jest jako pozytywny lub negatywny. Wynik pozytywny informuje o tym, że pacjent został zarażony wirusem zapalenia wątroby. Na tym jednak dalsze badania się nie kończą, ponieważ pacjent z wynikiem pozytywnym powinien poddać się dalszej diagnostyce i leczeniu. Warto wiedzieć, że badanie HCV nie informuje o tym, czy pacjent zaraził się wirusem niedawno czy w przeszłości.

Cena badania oscyluje w granicach od 45 złotych do 65 złotych. Cena badania HCV jest zależna od miasta, w którym pacjent wykonuje badanie. Zazwyczaj w dużych miastach badania są droższe.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko