Badanie irydologiczne – na czym polega i czy jest skuteczne w diagnozowaniu chorób?
Badanie irydologiczne – czym jest irydologia?
Irydologia, nazywana również irydodiagnostyką, to jedna z dziedzin medycyny alternatywnej, która wykorzystuje kolor i różne inne właściwości tęczówki do oceny ogólnego stanu zdrowia. Jej zwolennicy twierdzą, iż technika irydologii opiera się na przekonaniu, że każdy organ w ludzkim ciele ma odpowiadający mu obszar tęczówki oka, w związku z czym funkcjonowanie narządów można zbadać po prostu przez dokładne oglądanie oczu.
Irydologia była stosowana w Europie już w XVII wieku, ale okres największego zainteresowania tą dziedziną medycyny naturalnej była druga połowa XIX wieku, wtedy też zaczęto przeprowadzać badania irydologiczne.
Badanie irydologiczne – na czym polega?
Irydolodzy używają różnego rodzaju narzędzi, np. kamer, latarek i szkieł powiększających do badania tęczówki pacjenta w celu wykrycia zmian. Wyniki są następnie porównywane ze specjalnymi planszami, co pomaga w skorelowaniu różnych części ludzkiego ciała z określonymi strefami oka. Na owych mapach, na których każda tęczówka jest podzielona na ok. 60 (a czasem nawet 90) sektorów (podobnie jak tarcza zegara), a każdy segment jest powiązany z narządem wewnętrznym lub funkcją ciała. Irydolodzy przeprowadzają badanie „na żywo” lub wykonują wysokiej jakości zdjęcia.
Badając oczy pacjenta, irydolog zazwyczaj zwraca uwagę na:
-
kolor tęczówki,
-
nasycenie barw,
-
umiejscowienie i kształt włókien beleczkowych,
-
przebarwienia i cienie w białkach oczu.
Badanie irydologiczne – czy jest wiarygodne?
Irydolodzy twierdzą, że przeprowadzając badanie i korzystając z wykresów w celu rozróżnienia zdrowych układów i narządów od tych, które są nadaktywne, mogą określić obecność problemów zdrowotnych, chorób, a także są w stanie ocenić możliwość wystąpienia schorzeń w przyszłości. Większość praktyków medycyny tradycyjnej podchodzi z dezaprobatą do irydologii – w przeciwieństwie do medycyny opartej na faktach, irydologia nie jest poparta rzetelnymi badaniami naukowymi. Dane kliniczne nie potwierdzają żadnej korelacji między chorobą a zbiegającymi się w czasie obserwowalnymi zmianami w tęczówce. Istnieją co prawda badania sugerujące dużą wartość diagnostyczną badań irydologicznych, ale nie były to randomizowane kontrolowane badania kliniczne.
Udając się na badanie irydologiczne, trzeba podchodzić do jego wyniku z dystansem. Warto mieć świadomość możliwości uzyskania fałszywie dodatniego bądź fałszywie ujemnego wyniku i skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem.