Biodroxil kaps. – charakterystyka leku
Biodroxil kaps. – mechanizm działania
Biodroxil kaps. jest lekiem zaliczanym do półsyntetycznych antybiotyków beta-laktamowych. Jego substancją czynną jest cefadroksyl – cefalosporyna pierwszej generacji. Podobnie jak wszystkie antybiotyki beta-laktamowe, cefadroksyl wiąże się ze specyficznymi białkami wiążącymi penicyliny znajdującymi się w ścianie komórkowej bakterii, powodując zahamowanie trzeciego i ostatniego etapu syntezy ściany komórkowej drobnoustrojów. Ma on szerokie spektrum działania, jest skuteczny w leczeniu zakażeń zarówno bakteriami Gram-dodatnimi (np. Streptococcus pneumoniae i Streptococcus pyogenes), jak i Gram-ujemnymi (np. Escherichia coli, Klebsiella, Proteus mirabilis, Moraxella (Branhamella) catarrhalis).
Cefadroksyl jest prawie całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Po podaniu doustnym dawki 500 mg, maksymalne stężenie w osoczu, wynoszące około 16 µg/ml, występuje po 1,5 do 2,0 godzin. Ponad 90% leku jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej.
Biodroxil kaps. ma postać kapsułek przeznaczonych do podania doustnego. 1 kapsułka zawiera 500 mg cefadroksylu (Cefadroxilum) w postaci cefadroksylu jednowodnego.
Biodroxil kaps. – wskazania
Biodroxil kaps. jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych wrażliwych na cefadroksyl, m.in.:
-
w zakażeniach układu moczowego,
-
w infekcjach dróg oddechowych, szczególnie gardła i migdałków podniebiennych,
-
w zakażeniach skóry i tkanek miękkich.
Leku nie stosuje się w ciężkich zakażeniach ogólnoustrojowych.
U dorosłych oraz u młodzieży o masie ciała wyższej niż 40 kg zalecana dawka to od 500 mg do 1000 mg dwa razy na dobę (co 12 godzin). Natomiast u dzieci powyżej 6. roku życia, ale masie ciała niższej niż 40 kg, dawka powinna wynosić 500 mg dwa razy na dobę. U najmłodszych (do 6. roku życia) należy stosować cefadroksyl w postaci zawiesiny doustnej.
Biodroxil kaps. – przeciwwskazania i działania niepożądane
Przeciwwskazaniami do stosowania Bodroxilu kaps. są przede wszystkim nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji preparatu oraz podejrzewana lub stwierdzona alergia na cefalosporyny lub inne antybiotyki beta-laktamowe. Szczególną ostrożność podczas leczenia należy zachować u pacjentów z niewydolnością wątroby bądź nerek, a także z zaburzeniami żołądka i jelit. Warto mieć na uwadze, iż cefadroksyl może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.
Często występujące działania niepożądane to:
-
nudności, wymioty, biegunka,
-
reakcje skórne, takie jak świąd czy wysypka,
-
grzybica pochwy, pleśniawki.
Rzadziej mogą się pojawić m.in.: zaburzenia krwi i układu chłonnego, bóle głowy, bezsenność, zaburzenia wątroby, obrzęk naczynioruchowy czy bóle stawów.