Pacjenci.pl Zdrowie Biopsja kosmówki – na czym polega badanie, wskazania, przeciwwskazania
pixabay.com

Biopsja kosmówki – na czym polega badanie, wskazania, przeciwwskazania

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Biopsja kosmówki – w jakich przypadkach wykonać badanie, wskazania

Biopsja kosmówki pozwala wykryć możliwe choroby genetyczne płodu jak: mukowiscydoza, zespół Edwardsa, zespół Downa, hemofilia, alkaptonuria, zespół Patau, niedokrwistość sierpowata, zespół Downa, zespół Turnera, zespół Tay-Sachsa, dystrofia mięśniowa Duchenne'a, niedokrwistość sierpowata, zespół Downa, hemofilia, alkaptonuria.

Wskazania do biopsji kosmówki to przede wszystkim wiek matki. Gdy mama ma więcej niż 35 lat zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi, zwłaszcza z zespołem Downa. Wskazaniem są też inne wykonywane badania w celu obiektywizacji zdrowia płodu. Gdy matka jest nosicielem choroby lub choroba genetyczna wystąpiła w rodzinie, również powinno wykonać się badanie kosmówki.

Badanie kosmówki, tj. biopsja kosmówki, trwa zaledwie kilkanaście minut i wykonuje się je dwiema drogami: przez powłoki brzuszne i przez szyjkę macicy. Przed badaniem należy dobrze opróżnić pęcherz. Tuż przed wprowadzeniem igły lekarz wykonuje jeszcze USG, aby sprawdzić położenie dziecka oraz łożyska matki. Kiedy te czynności zostaną wykonane, lekarz za pomocą igły zasysa niedużą część tkanki z kosmówki i poddaje ją badaniu laboratoryjnemu, które odbywa się poza gabinetem ginekologicznym. Natomiast jeśli badanie wykonywane jest przez szyjkę macicy, lekarz używa do tego specjalnych niedużych kleszczy bądź cewnika.

Biopsja kosmówki – skutki badania

Biopsja kosmówki jest badaniem, które odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Odbywa się poprzez powłoki brzuszne lub przez szyjkę macicy. Podczas badania można odczuwać niewielki dyskomfort, ale badana kobieta pozostaje w pełni świadoma podczas badania. Ból w trakcie biopsji kosmówki przypomina ból podczas cytologii, a tuż po badaniu można odczuwać dyskomfort przypominający miesiączkę.

Zdarza się, że po biopsji kosmówki dochodzi do powikłań, ale nie jest to zbyt częste. Bywa, że niektóre kobiety tuż po badania oddają niewielkie plamy lub cierpią na ból brzucha przypominający ból w trakcie miesiączki. Co więcej, kilka dni po badaniu nie wolno przemęczać się ani uprawiać seksu. Kobieta powinna wypoczywać i unikać wszelkich ciężkich form aktywności. Wskazane jest dla niej leżenie i krótkie spacery. Aby dokładniej poznać możliwe skutki w danym przypadku, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego – on przygotuje kobietę na możliwe dolegliwości i wskaże na co powinna uważać. Każdy przypadek jest inny, więc informacji o możliwych powikłaniach czy skutkach biopsji kosmówki należy szukać u źródła.

Biopsja może nieść za sobą ryzyko powikłań zdrowotnych, ale skutki badania nie pojawiają się często, a ryzyko ich pojawienia sięga zaledwie kilku procent. Do najbardziej niebezpiecznych powikłań po biopsji kosmówki należy immunizacja u kobiet z ujemnym czynnikiem Rh, zakażenie macicy, wyciek płynu owodniowego, niewielkie krwawienia i możliwe poronienie samoistne, choć ryzyko poronienia sięga jedynie 2 procent.

Biopsja kosmówki – przeciwwskazania

Przeciwskazania do wykonania biopsji kosmówki to przede wszystkim wczesna ciąża poniżej dziewiątego tygodnia jej trwania. Późniejsze wykonanie biopsji kosmówki może poważni zagrażać zdrowiu i życiu płodu. Wówczas zwiększa się także ryzyko wystąpienia wad anatomicznych płodu. Jeśli przyszła mama zakażona jest wirusem HIV również nie powinna wykonywać tego badania ze względu na możliwość przeniesienia zakażenia na dziecko. Przeciwskazaniem do badania biopsji kosmówki jest również wykrycie u przyszłej mamy przeciwciał anty-Rh.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja