Pacjenci.pl Zdrowie Biotyk – działanie, wskazania, dawkowanie
pixabay.com

Biotyk – działanie, wskazania, dawkowanie

19 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Samecka

Biotyk – charakterystyka

Biotyk to suplement diety, który zawiera w swym składzie kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG i inulinę. Jest on stosowany w stanach wymagających wspomagania w utrzymaniu prawidłowej mikroflory jelitowej, także w trakcie i po zakończeniu antybiotykoterapii

Uważa się, że bakterie probiotyczne korzystnie wpływają na zdrowie człowieka dzięki trzem podstawowym mechanizmom działania. Po pierwsze, niektóre probiotyki mogą wyraźnie hamować namnażanie patogenów, albo poprzez bezpośrednie działanie, albo poprzez wpływ na komensalną mikroflorę. Drugim mechanizmem jest zdolność niektórych szczepów probiotycznych do wzmacniania funkcji bariery nabłonkowej poprzez modulowanie szlaków sygnałowych. Po trzecie, większość szczepów probiotycznych może również modulować odpowiedź immunologiczną gospodarza, wywierając specyficzne dla szczepu efekty miejscowe i ogólnoustrojowe. L. rhamnosus GG to bardzo dobrze znany szczep probiotyczny, niezwykle istotny składnik flory jelitowej. Należy do rodziny Lactobacillus, rodzaju bakterii wytwarzających laktazę. Enzym ten rozkłada laktozę na kwas mlekowy, stymuluje proliferację komórek nabłonka jelit i zwiększa wydzielanie ochronnych mucyn, przez co jelita stają się bardziej odporne na działanie patogenów, antybiotyków i negatywnych czynników dietetycznych.

Inulina to rodzaj rozpuszczalnego błonnika występującego w wielu roślinach, jest ona również fruktanem. Podobnie jak inne tego rodzaju związki jest prebiotykiem, co oznacza, że odżywia dobre bakterie w jelitach. Bakterie jelitowe przekształcają inulinę i inne prebiotyki w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które odżywiają komórki okrężnicy i zapewniają różne inne korzyści zdrowotne.

Biotyk – wskazania

L. rhamnosus i inulina niosą za sobą wiele potencjalnych korzyści dla układu pokarmowego, a także dla innych obszarów zdrowia. Wskazania do stosowania Biotyku obejmują głównie:

  • wspomaganie utrzymania prawidłowej mikroflory jelitowej podczas i po zakończeniu antybiotykoterapii,

  • zaparcia,

  • biegunki,

  • inne problemy trawienne, np. zespół jelita drażliwego,

  • stany obniżenia odporności organizmu.

Przyjmowanie suplementów diety nie może stanowić substytutu zdrowej, zróżnicowanej diety. Preparatu nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek jego składnik.

Biotyk – dawkowanie

1 kapsułka zawiera: Lactobacillus rhamnosus GG – 4x10^8jtk oraz inulinę – 360mg.

Zalecane dawkowanie Biotyku to 1 kapsułka raz na dobę w trakcie posiłku.

Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Samecka

Magdalena Samecka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko