Pacjenci.pl Zdrowie Bliznasil – jak stosować silikonowy żel na blizny?
pixabay.com

Bliznasil – jak stosować silikonowy żel na blizny?

19 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Samecka

Bliznasil – charakterystyka

Bliznasil to preparat stosowany miejscowo w leczeniu blizn powstałych m.in. po zabiegach chirurgicznych, kosmetycznych, oparzeniach, ale także w przebiegu trądziku. Preparat ma postać bezbarwnego, bezzapachowego żelu silikonowego, który redukuje widoczność blizn, uelastycznia skórę i ogranicza ryzyko powstania blizn przerostowych i bliznowców (keloidów).

Samoschnący żel silikonowy jest stosunkowo nową metodą leczenia różnego rodzaju zmian będących rezultatem uszkodzenia skóry właściwej. Ma on za zadanie zwiększenie retencji wody w skórze i regulację odkładania się kolagenu. Jego stosowanie na blizny może zapobiegać nieprawidłowej dystrybucji fibroblastów i powodować wyrównanie włókien kolagenowych.

Główne wskazania do stosowania Bliznasilu to blizny powstałe na skutek:

  • operacji chirurgicznych,

  • urazów,

  • oparzeń,

  • trądziku,

  • rozstępów.

Bliznasil – działanie

Żel silikonowy Bliznasil zawiera długołańcuchowy polimer silikonowy (polisiloksany), dwutlenek krzemu i składnik lotny – długołańcuchowe polimery silikonowe są sieciowane dwutlenkiem krzemu. Na skórze rozprowadza się cienką warstwę, żel wysycha w ciągu kilku minut.

Bliznasil zwiększa nawilżenie warstwy rogowej naskórka, a tym samym ułatwia regulację produkcji fibroblastów i zmniejszenie produkcji kolagenu. Efektem jest bardziej miękka i płaska blizna. Preparat pozwala skórze „oddychać”, jednocześnie przywracając równowagę fibrogenezy i fibrolizy. Żel silikonowy zmniejsza również swędzenie skóry.

Bliznasil – stosowanie

Bliznasil można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci na blizny o różnej wielkości, bez względu na miejsce na ciele oraz czas jej powstania. Nakłada się go dwa razy dziennie, przed użyciem preparatu skórę należy umyć oraz dokładnie osuszyć. Po wyschnięciu, na Bliznasil można nakładać makijaż oraz inne kosmetyki.

Żelu nie stosuje się na błony śluzowe oraz na otwarte rany. Jeśli podczas leczenia wystąpią takie objawy, jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, należy skonsultować się z lekarzem. Podczas kuracji trzeba unikać ekspozycji blizny na promienie UV, a także bardzo niskiej bądź wysokiej temperatury.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Samecka

Magdalena Samecka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko