Pacjenci.pl Zdrowie Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy – czym się charakteryzują?
pixabay

Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy – czym się charakteryzują?

19 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Samecka

Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy – ogólna charakterystyka

Bóle głowy to dolegliwość, która może pojawiać się okresowo zarówno u zdrowych osób, jak i u pacjentów cierpiących na różnego rodzaju schorzenia. Choć najczęstszym rodzajem bólu głowy jest tzw. ból samoistny (np. napięciowe bóle głowy, migrena), może on pojawiać się również w przebiegu chorób, których objawem może być zbyt wysokie lub za niskie ciśnienie krwi.

Bóle głowy bardzo częstą wiążą się z nadciśnieniem. Ciśnienie krwi to nacisk, jaki wywiera strumień krwi płynący przez naczynia krwionośne do serca na ich tylne ściany; największy jest on podczas wyrzutu krwi z lewej komory serca (ciśnienie skurczowe) i stopniowo maleje – najniższe jest podczas rozkurczania się komory (ciśnienie rozkurczowe). O nadciśnieniu mówimy, gdy wartość ciśnienia jest wyższa niż 140/80 mm Hg, z niedociśnieniem mamy natomiast do czynienia, gdy jego wartość spada poniżej 100/70 mm Hg u mężczyzn i 90/60 mm Hg u kobiet.

Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy – przyczyny

Nadciśnienie tętnicze (hipertensja) to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu krążenia, podobnie jak miażdżyca, czyli powstawanie blaszek miażdżycowych w naczyniach tętniczych (jedną z przyczyn miażdżycy jest właśnie nadciśnienie). Niedociśnienie (hipotensja) jest zdecydowanie rzadsze i zazwyczaj nie wymaga leczenia, jednak może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.

Bóle głowy w nadciśnieniu

Bóle głowy w nadciśnieniu są dość częstą przypadłością, nierzadko zdarza się, że jest to pierwszy sygnał, dzięki któremu w ogóle zostaje zdiagnozowana hipertensja – wg różnych statystyk 15–70% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym uskarża się na bóle głowy (duże wahania w szacunkach wynikają z odmiennego doboru badanych, np. płeć, rasa, wiek). Niemniej jednak śmiało można stwierdzić, że bóle czaszki są częstym zjawiskiem przy problemach z wysokim ciśnieniem.

Bóle głowy w nadciśnieniu są zlokalizowane z tyłu głowy, w okolicach potylicy. Mają charakter pulsujący, uciskowy, mogą im towarzyszyć zawroty głowy, nudności, drżenie kończyn, zaczerwienienie twarzy, nadmierna potliwość.

Bóle głowy w niedociśnieniu

Osoby, które mają skłonność do niskiego ciśnienia krwi, często odczuwają następujące dolegliwości:

  • bóle głowy,

  • zawroty głowy,

  • zimne ręce i stopy,

  • nocne poty,

  • kłopoty ze koncentracją i pamięcią,

  • omdlenia.

Bóle głowy w niedociśnieniu pojawiają się przede wszystkim z przodu głowy – w okolicy płata czołowego. Mają charakter rozlany, uciskowy, mogą towarzyszyć im: uczucie kręcenia się w głowie, mroczki przed oczami, ogólne osłabienie.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Samecka

Magdalena Samecka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko